Mazowsze serce Polski nr 9 (77) 2024
Dla zdrowia
O rozbudowie Szpitala Mazowieckiego w Garwolinie, o kompleksowej rehabilitacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku oraz o wsparciu dla osób z chorobami otępiennymi.
Pod jednym dachem
Szpital Mazowiecki w Garwolinie planuje budowę nowoczesnego obiektu dla oddziałów dziennych rehabilitacji.
W nowym budynku znajdą się poradnie rehabilitacji, pracownie fizjoterapii i fizykoterapii oraz oddział dziennej rehabilitacji dla dzieci i młodzieży. Obecnie ulokowane są one w trzech obiektach, które nie spełniają wymagań rozporządzenia ministra zdrowia. Rozmieszczenie działalności w różnych miejscach i zbyt mała liczba sal utrudniają pracę i realizację zabiegów. Przekazane przez samorząd Mazowsza środki – ponad 37,5 mln zł – pozwolą także na zakup i montaż wyposażenia nowo wybudowanego oddziału szpitalnego.
Szpital Mazowiecki w Garwolinie prowadzi oddziały dzienne i stacjonarne w zakresie szpitalnictwa wielospecjalistycznego dla pacjentów z całej Polski. W ubiegłym roku w tej placówce leczyło się ponad 2060 pacjentów.
Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego (TD-PSL-PL2050)
– Nowy budynek będzie służył zarówno młodym, jak i dorosłym pacjentom garwolińskiego szpitala. Większa liczba pomieszczeń, nowe wyposażenie i sprzęt rehabilitacyjny poprawią jakość i dostępność świadczeń medycznych. Następnym krokiem będzie remont budynku, w którym przyjmowani są pacjenci. Przed nami również realizacja zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego Mazowsza – budowa boiska na terenie szpitala.
W Płocku już działa
Z kompleksowej rehabilitacji mogą korzystać pacjenci Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Mieści się on w rozbudowanym i wyremontowanym pawilonie C. Zakup wyposażenia nowego oddziału pokryto w całości z budżetu województwa. Oddział dysponuje 42 łóżkami oraz nowoczesnym sprzętem rehabilitacyjnym. Ciągłość terapii wspiera neuroforma – specjalistyczny program komputerowy.
Zabiegi prowadzone są przez 6 dni w tygodniu, w cyklach przed- i popołudniowych.
Pierwsze takie wsparcie w Polsce
Aż 600 tys. osób w Polsce zmaga się z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera. Niebawem może być ich nawet dwukrotnie więcej. Dlatego samorząd Mazowsza uruchomił pierwszą w Polsce sieć dziennych domów pobytu dla takich osób. Obok nich pilotażowo powstają domy opieki medycznej. Dzienny dom pobytu działa m.in. w Serocku. W sieci jest już 15 takich placówek, które funkcjonują dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Mazowieckiego – łącznie jest to już kwota bliska 58,5 mln zł.