Mazowsze serce Polski nr 5 (73) 2024

10 lat z Mazowieckim Instytutem Kultury

Mazowiecki Instytut Kultury Autor: Maciej Pajączkowski

Mazowiecki Instytut Kultury (MIK) – instytucja samorządu Mazowsza – świętuje 10-lecie istnienia.

Historia placówki sięga jednak 1953 r., kiedy przy ulicy Elektoralnej 12 w Warszawie powstał Dom Kultury Warszawskiej Rady Związków Zawodowych, przemianowany później na Warszawski Ośrodek Kulturalny.


700 artystów wystąpiło od 2013 r. w ramach Swing Club,
cyklu organizowanego przez MIK w Warszawie i na Mazowszu.

4 galerie sztuki prowadzi MIK. Są to: Galeria Foksal, Galeria XX1, Galeria Test i Galeria Elektor. Swoje prace wystawiali w nich tej klasy artyści jak m.in.: Józef Szajna, Tadeusz Rolke, czy Wojciech Fangor.

110 filmów wsparł do tej pory Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy (MiWFF), funkcjonujący w strukturze MIK. Wśród nich są takie hity jak: „Kos”, „Chłopi”, czy „Zimna wojna”.

500 osób uczestniczy w zajęciach Mazowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, (działającego w strukturach MIK), który oferuje cykl wykładów i warsztatów z szeroko rozumianej sztuki.


Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury

Łączymy aktywność edukacyjną, badawczą i artystyczną, a co ważne nie tylko w stolicy, ale na całym Mazowszu. Pomysł na takie funkcjonowanie kierowanej przeze mnie instytucji wynika z uważnego obserwowania i wychwytywania potrzeb odbiorców i kadr kultury oraz uważności na powstające inicjatywy lokalne. Ważne, abyśmy działali w synergii, że robimy coś twórczego. A jest to możliwe, gdy pracownicy mają przestrzeń na kreowanie swoich pomysłów i na rozwój. Nie bez znaczenia jest także wyjątkowa rola MIK jako placówki badawczej. Naszym najnowszym projektem jest narzędziownik „Zbadaj kulturę”, który w dostępny sposób wprowadza w tematykę badań tak, by samodzielnie zaplanować i przeprowadzić własne badania oraz opracować i opublikować ich wyniki.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony