Mazowsze serce Polski nr 4 (72) 2024
Warszawiaki na kajaki
Przed nami długo wyczekiwana majówka i chyba wszyscy liczymy na to, że piękna pogoda dopisze. A jak najlepiej spędzić ten czas, jeśli nie na łonie natury – spacerując, wędrując czy po prostu zwiedzając nowe miejsca?
Aby majówka była udana, wcale nie musimy martwić się o domowy budżet, wydając pieniądze na kosztowne dalekie wycieczki. Wiele atrakcji mamy na naszym niezwykle różnorodnym Mazowszu!
Warto uświadomić sobie, że jest to nie tylko region zlokalizowany w centrum naszego kraju i że Warszawa nie jest jedyną jego atrakcją! Mazowsze to miejsce, gdzie z historią polskiej państwowości mieszają się wpływy wielu innych kultur, a co z tym się wiąże – jest wielobarwne i wbrew pozorom – nieoczywiste. Przemierzając mazowieckie ścieżki na każdym kroku usłyszymy echa przeszłości – bliższej i bardziej odległej, a pośród współczesnej, nowoczesnej zabudowy z łatwością odnajdziemy ślady historii i liczne zabytki. Aby dostrzec takie perełki wcale nie trzeba się zbytnio wysilać, gdyż nasz region odznacza się szeroką i dynamicznie rozwijającą się ofertą turystyczną. Zamki, muzea, bogato zdobione kamienice czy sielskie skanseny to jednak nie wszystko – na terenie województwa mazowieckiego mamy do dyspozycji zaskakujące szlaki przyrodnicze – dla rowerzystów, pieszych, kajakarzy, dla miłośników spokojnych wędrówek i amatorów aktywnego wypoczynku. Jednym słowem – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać, aby wiosenne weekendy spędzone w centralnej Polsce na długo pozostały w naszej pamięci.
Historycznie – Ciechanów
Burzliwa historia Mazowsza nieodłącznie związana jest z jego dawnymi władcami, z których najsłynniejszym pozostaje Konrad Mazowiecki. Okres panowania Książąt Mazowieckich, bo o nich mowa, to trzy wieki dynamicznego rozwoju tego regionu, który w średniowieczu był prężnie funkcjonującym autonomicznym księstwem. To też czas, kiedy na Mazowszu powstawały tak unikatowe w skali europejskiej obiekty, że styl architektoniczny, w którym zostały wybudowane, zyskał indywidualne określenie, które zdefiniowano jako mazowiecki gotyk. Wiele z nich – zarówno świeckich, jak również sakralnych – możemy podziwiać do dziś. Co więcej, prowadzone od lat prace renowacyjne sprawiają, że obecnie są to nowocześnie zaaranżowane kompleksy rekreacyjne, w których oprócz zadumy nad historią możemy także odpocząć, a odwiedzając je w odpowiednim momencie – trafić na któreś z wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.
Najbardziej spektakularnymi budowlami z tego okresu są oczywiście zamki. Jeden z bardziej monumentalnych położony jest jedyne 100 km na północ od Warszawy. To Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, którego baszty od ponad 600 lat
niezmiennie górują nad miastem, przypominając o wielopokoleniowej historii regionu. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów i jednocześnie jeden z wielu punktów tworzących obfitujący w niespodzianki Szlak Książąt Mazowieckich.
Na sportowo – Liw, Liwiec i kajaki
Trzymając się Szlaku Książąt Mazowieckich, poza spektakularnym zamkiem w Ciechanowie, warto także odwiedzić takie miejscowości jak: Płock, Czerwińsk, Czersk, Gostynin czy Liw. W tym ostatnim, niewielkim miasteczku oddalonym o około 80 km na wschód od Warszawy, warty uwagi jest zamek pochodzący z XV w. Jest to najmniejszy ze zlokalizowanych w naszym regionie obiektów tego typu wybudowanych w czasach panowania Książąt Mazowieckich. To jednak nie wszystko czym Liw zachęca do odwiedzin. Miasteczko położone jest bowiem nad jedną z najbardziej urokliwych rzek znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego – Liwcem. Jej niskie brzegi z licznymi kameralnymi plażami, piaszczyste dno i płytkie koryto stanowią doskonałą bazę wypadową dla rodzin z dziećmi, chcących odpocząć nad wodą, a spokojny i meandrujący nurt rzeki stwarza idealne warunki dla każdego, kto chciałby spróbować przygody z kajakami czy innymi nie wymagającymi długich przygotowań aktywnościami wodnymi. Ta niewielka rzeka nigdy nie została uregulowana przez człowieka – zachowała zatem swój pierwotny naturalny charakter. Spokój i cisza przerywana jedynie odgłosami przyrody oraz malownicze krajobrazy potrafią zapierać dech w piersiach. Do dyspozycji zwiedzających pozostają liczne przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a chętni bez problemu mogą zarezerwować kilkugodzinne spływy kajakowe.
Oczywiście dla amatorów kajakarstwa pozostaje wiele innych rzek w centrum naszego kraju. Warto tu wspomnieć m.in. o Narwi, Pilicy, Świdrze, Wkrze czy Skrwie, a dla bardziej zaawansowanych kajakarzy ciekawą przygodę może stanowić spływ Wisłą.
Z naturą – jedyna taka puszcza
Pozostając w tematyce spędzania czasu na łonie natury nie sposób pominąć mazowieckich lasów i puszczy, a w tym – jedynej w swoim rodzaju – Puszczy Kampinoskiej. Jest to miejsce unikalne nie tylko ze względu na bogactwo fauny i flory czy rozbudowane zaplecze turystyczno-rekreacyjne, lecz także z uwagi na bliskie sąsiedztwo stolicy naszego kraju, często nazywane też „zielonymi płucami Warszawy”. Z pewnością większość z nas słyszała o Kampinosie, lecz żadne opowieści nie oddadzą klimatu tego miejsca. Jako że jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski, można tu się spotkać oko w oko z łosiem. Żyją tu także dzikie rysie czy wilki (ale tym akurat nie musimy się martwić, ponieważ zwierzęta te unikają ludzi). Obecnie tereny puszczy w większości wchodzą w skład Kampinoskiego Parku Narodowego, a ponadto zostały wpisane na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.
Poza walorami przyrodniczymi, które można podziwiać przemierzając setki kilometrów pieszych i rowerowych szlaków turystycznych (w tym ścieżek dydaktycznych i tematycznych) na odwiedzających puszczę, a także w jej okolicach czeka wiele innego typu atrakcji. Jedną z bardziej osobliwych jest Szlak Kampinoskich Mennonitów, czyli Olędrów – stanowiących odrębną grupę etniczno-kulturową dawnych mieszkańców m.in. tych terenów.
Warto również odwiedzić dworek w Żelazowej Woli, w którym urodził się Fryderyk Chopin, intrygujący kościół obronny w Brochowie, Muzeum – Miejsce Pamięci w Palmirach, upamiętniające dramat ofiar II Wojny Światowej, ale także Julinek szczycący się renomowaną szkołą cyrkową, a w którym obecnie znajduje się park rozrywki, czy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Co ciekawe, w okresie wiosenno-letnim muzeum to organizuje przejazdy zabytkowym pociągiem, który dowozi turystów na teren Kampinoskiego Parku Narodowego, a wycieczka ta połączona jest z jego zwiedzaniem.
Dla tych, którzy podczas wycieczki po Kampinosie zechcą chwilę odpocząć – wytyczono specjalnie zagospodarowane polany. Z kolei ci, którzy chcieliby w puszczy zostać nieco dłużej niż jeden dzień – mają do dyspozycji ustawicznie rozwijaną bazę noclegową i gastronomiczną – zlokalizowaną zarówno na terenie parku, jak również w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Czas zatem ruszyć w teren!