Mazowsze serce Polski, nr 4 (84) 2025
Stop dezinformacji!

Czym naprawdę są Centra Integracji Cudzoziemców? W wielu miastach Mazowsza są organizowane polityczne konferencje i protesty przeciwko Centrom Integracji Cudzoziemców (CIC). Warto poznać fakty, aby nie dać się zmanipulować przez dezinformację.
Protesty przeciwko tworzeniu CIC są wynikiem kampanii dezinformacyjnych, polegających na szerzeniu fałszywych informacji. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji zostało ostatnio potwierdzone przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy NASK.
O czym mowa
Centra powstają w całej Polsce. Tworzone są po to, by udzielać m.in. pomocy prawnej oraz informacji osobom nieznającym polskich realiów, ale legalnie przebywających w naszym kraju.
Na Mazowszu pierwsze z nich znajdą się w Radomiu i w Siedlcach. Rozpoczną pracę za kilka miesięcy.
Na terenie województwa za realizację projektu odpowiada Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej (MCPS). Centra będą miejscem pracy dla pracowników – trzech z MCPS i dwóch z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
Pierwsze takie centra utworzył poprzedni rząd
Założenia projektu wynikają z modelu wypracowanego już w 2021 r.(przez poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy) w województwach opolskim i wielkopolskim.
Aby zorientować się, jak działają istniejące już centra, można odwiedzić profile społecznościowe tych z Wielkopolski – np. z Poznania lub Kalisza.
Nie noclegownia!
CIC pozostają punktami informacyjno-konsultacyjnymi, w których legalnie przebywający na Mazowszu obcokrajowcy uzyskają m.in. porady w zakresie praw pracowniczych, systemu opieki zdrowotnej i edukacji czy kursów zawodowych.
Ich rolą nie jest więc tworzenie miejsc, w których cudzoziemcy mogą zamieszkać. Cudzoziemcy nie mogą w nich również liczyć np. na pomoc finansową.
Kto za to płaci?
To strona rządowa zobligowała samorządy do prowadzenia takich punktów. Centra powstają w ramach projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe”, realizowanego ze środków unijnych FAMI 2021–2027.
Nie będą więc finansowane ani z budżetu Mazowsza, ani lokalnych samorządów.
Tego rodzaju instytucje nie są czymś nowym na Mazowszu. Od marca 2022 r. Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzi np. Caritas Diecezji Płockiej.