Mazowsze serce Polski, nr 4 (84) 2025
Mazowsze strażnikiem zieleni

Czy można dbać o środowisko i jednocześnie prowadzić inwestycje budowlane? Tak! Na straży zieleni na Mazowszu stoją Standardy Ochrony Roślinności.
W obliczu nieustannych wyzwań, jakie niosą za sobą urbanizacja, zmiany klimatyczne i działalność człowieka, władze Mazowsza podjęły odważne kroki, by chronić i pielęgnować lokalną florę.
Nie szkodzić drzewom!
Od 1 stycznia w województwie mazowieckim obowiązują Standardy Ochrony Roślinności. Dokument przyjęty przez Zarząd Województwa Mazowieckiego to zbiór zasad, które mają pomóc zachować harmonię między rozwojem a naturą. Ich stosowanie gwarantuje, że inwestycje będą realizowane w sposób nieszkodzący drzewom i innej roślinności. Standardy dotyczą wszelkich inwestycji budowlanych oraz prac w Strefie Ochrony Drzew (SOD). Oznacza to, że każda inwestycja, niezależnie od konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, musi być realizowana zgodnie z wytycznymi, jeśli prace prowadzone są w SOD.
Kto podlega standardom?
Standardy Ochrony Roślinności mają obowiązek przestrzegać jednostki organizacyjne województwa mazowieckiego, realizujące inwestycje na terenach należących do samorządu Mazowsza lub zarządzanych przez Województwo Mazowieckie. Gdy te tereny są udostępniane innym podmiotom do czasowego korzystania, również one powinny stosować te wytyczne (o ile nie ma przeszkód prawnych). Zaleca się również przyjęcie standardów przez osoby prawne województwa mazowieckiego.
Wsparcie i koordynacja
Koordynatorem wdrażania standardów jest Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Samorząd województwa współpracuje z ekspertami z dziedziny architektury krajobrazu i ochrony środowiska, co pozwala na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i ciągłe doskonalenie procedur.
Adam Struzik, marszałek województwa (klub TD-PSL-PL2050)
– Standardy Ochrony Roślinności przy inwestycjach realizowanych przez województwo są przykładem na to, że można łączyć rozwój z troską o środowisko naturalne. Dzięki kompleksowym procedurom, edukacji oraz współpracy z ekspertami, Mazowsze jest wzorem, za którym, mam nadzieję, w niedługim czasie podążą inne samorządy.