Mazowsze serce Polski, nr 4 (84) 2025
Dzień książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada 23 kwietnia.
Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO promuje czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
2 kwietnia przypada Dzień Książki dla Dzieci.
Utwory Jana Kochanowskiego są lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Zapraszamy do odwiedzenia muzeum poety w Czarnolesie (placówka Samorządu Mazowsza), www.muzeumkochanowski.pl.
Tomasz Tyczyński – laureat Nagrody im. C.K. Norwida w 2024 r. za debiut literacki – zbiór opowiadań „Nieuzasadnione poczucie szczęścia”.
945 – liczba bibliotek publicznych (łącznie z filiami) w województwie mazowieckim.
43 procent Polaków przeczytało w 2023 r. co najmniej jedną książkę.
22 tys. pracowników jest zatrudnionych w bibliotekach publicznych.
(Oprac. na podstawie: źródło danych GUS, „Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2023 roku” − badania naukowe Biblioteki Narodowej).
Polscy laureaci nagrody Nobla w kategorii literatura:
- Henryk Sienkiewicz – 1905 r.;
- Władysław Reymont – 1924 r.;
- Czesław Miłosz – 1980 r.;
- Wisława Szymborska – 1996 r.;
- Olga Tokarczuk – 2019 r.
Miasta, w których znajdują się biblioteki podlegające Samorządowi Województwa Mazowieckiego:
- Siedlce,
- Ciechanów,
- Ostrołęka,
- Płock,
- Radom,
- Warszawa.
Filip Świtaj , Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Dział Instrukcyjno-Metodyczny
– Ostatni rok był kolejnym, w którym obserwujemy rosnący wzrost czytelnictwa na Mazowszu, zarówno pod względem liczby czytelników, jak i wypożyczeń książek w bibliotekach publicznych. Statystyki te nie uwzględniają wypożyczeń treści dostępnych za pośrednictwem platform cyfrowych – z roku na rok korzysta z nich coraz więcej osób. W 2024 r. w województwie mazowieckim było ponad 900 tys. czytelników (osób aktywnie wypożyczających książki w bibliotekach publicznych), czyli blisko 17 proc. społeczeństwa.