Mazowsze serce Polski nr 7–8 (75–76)
Tym żyje samorząd
Spotkanie Komitetu Regionów na temat wspólnej polityki rolnej, rozstrzygniecie konkursu Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego oraz rekordowe zainteresowanie „praktykami u Marszałka” – tym żył samorząd Mazowsza w lipcu i sierpniu.
Polityka rolna w sercu UE
Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów debatowali nad wspólną polityką rolną, regionalnymi ekosystemami innowacji i zrównoważoną gospodarką wodną. Podjęto także strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa po 2027 r.
Jak zaznaczyli członkowie Komitetu Regionów, obecnie realizowana wspólna polityka rolna nie osiągnęła swoich celów, ponieważ nie uwzględniała kluczowych czynników, takich jak m.in.: wojna w Ukrainie, spadek rentowności rolnictwa, niestabilność rynków oraz wzrost kosztów produkcji. Nie jest też w pełni spójna z celami UE w obszarze rolnictwa ekologicznego, założeniami Zielonego Ładu, a także strategii UE „Od pola do stołu”.
Członkowie komitetu podkreślili, że głównym problemem rolnictwa jest spadek poziomu przychodów, biurokracja i obecne reguły Wspólnej Polityki Rolnej. Szacuje się, że żywność sprzedawana w marketach zdrożała o 30 proc.
Konkurs rozstrzygnięty
Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy wesprze 13 produkcji. Pieniądze z budżetu konkursu (pochodzące ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i m.st. Warszawy) otrzyma 7 filmów fabularnych, 5 dokumentalnych i jedna animacja.
– Gratuluję zwycięzcom i już nie mogę doczekać się efektów – dodaje Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa mazowieckiego (klub KO).
W skład komisji wchodzą: Artur Jóźwik, dyrektor Departamentu Kultury UMWM Paweł Cukrowski, Katarzyna Klimkiewicz, Jan Naszewski, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, Sebastian Smoliński, Anna Spisz, dyrektorka MIK Magdalena Ulejczyk i Beata Żurawska.
Praktykanci u marszałka
„Praktyki u Marszałka” już ruszyły, a ich tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem – wpłynęło ponad 320 zgłoszeń!
Urząd marszałkowski organizuje wakacyjne praktyki od 2015 r. To nie tylko cenne doświadczenie zawodowe, ale także szansa na rozwój kompetencji i zdobycie praktycznej wiedzy. W dotychczasowych edycjach wzięło udział aż 521 praktykantów.
– W ubiegłorocznej edycji wpłynęły 163 zgłoszenia. W tej aż 322. To dwa razy więcej niż w zeszłym roku! W sumie praktyki w urzędzie odbędzie 47 studentów. W pierwszej turze będzie to 24 praktykantów, w drugiej – 23 – podkreśla marszałek Adam Struzik (klub TD-PSL-PL2050).
Praktyki odbywają się nie tylko w siedzibach urzędu marszałkowskiego w stolicy, lecz także w jego delegaturach w Płocku i Ostrołęce. Co ważne, studenci za swoją pracę otrzymają atrakcyjne wynagrodzenie w wysokości blisko 6 tys. zł brutto.