Mazowsze serce Polski nr 7–8 (75–76)

Klasyk sztuki współczesnej

obrazy Fangora wiszące na ścianach galerii Autor: FOT. MARCIN KUCEWICZ – MAZOWIECKIE CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ELEKTROWNIA W RADOMI

Wojciech Fangor (1922–2015) na trwałe zapisał się na scenie artystycznej nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Był wszechstronny – wyróżniał się jako malarz, grafik, rzeźbiarz.

Jego artystyczna droga rozpoczęła się tuż po II wojnie światowej. W 1961 r. opuścił Polskę. Mieszkał w Europie Zachodniej i USA, by powrócić do kraju po 38 latach i brać czynny udział w życiu artystycznym naszej ojczyzny. Zamieszkał w Błędowie koło Grójca. W wyremontowanym młynie zbudował swoją pracownię. Tworzył tam aż do końca. 

Rzeczywistość sama w sobie...

Szacuje się, że samych obrazów namalował około 1200! Nie dzielił ich „na abstrakcyjne i rzeczywiste”. Uważał, że każdy obraz jest rzeczywistością: „To rzeczywistość sama w sobie, powiązana czasem z figurami geometrycznymi, które istnieją także poza tym obrazem” . W latach 1949–2015 zrealizował przeszło 50 wystaw indywidualnych, głównie w USA i Europie. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w Solomon Guggenheim Museum w Nowym Jorku w 1970 r., gdzie po raz pierwszy pokazał 37 płócien z ogromnymi pulsującymi kołami, przypominającymi rozszerzające się i zwężające źrenice oka oraz rozedrgane fale.

Obecny w przestrzeni miejskiej

Setką graficznych projektów zaowocował polski rozdział twórczości plakatowej mistrza (1950–1961). Do powszechnej świadomości wszedł też dzięki II linii warszawskiego metra, gdzie zaprojektował wygląd ścian zatorowych 7 stacji. Zaprojektował również 27 mozaik ściennych oraz 52 mozaiki sufitowe zdobiące od ponad 60 lat dworzec Warszawa-Śródmieście.

W stronę przyszłości

Historia również tego twórcy nie jest zamkniętą księgą. 50 dzieł złoży się na „Fangorium”, czyli miejsce stałej wystawy, która powstanie w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (placówka samorządu Mazowsza). Przedstawiciele samorządu województwa, muzeum i Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora 17 lipca 2024 r. podpisali list intencyjny w tej sprawie.

– Z naszej strony jest to deklaracja, a wręcz gwarancja zachowania dzieł Fangora i nierozpraszania ich po to, żeby kultura polska, kultura mazowiecka mogła być wzbogacana – zaznaczył Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego (klub TD-PSL-PL2050).


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony