Mazowsze serce Polski nr 6 (74) 2024
Tym żyje samorząd
Wsparcie psychiczne dla dzieci i młodzieży, mazowieckie superbohaterki oraz rozstrzygnięcie konkursu na cyfrowych liderów – tym żył samorząd w czerwcu.
Młodzieżowe SOS
Rosnąca liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży oraz długi czas oczekiwania na wizytę u psychiatry to poważny problem w całej Polsce, także na Mazowszu. Dlatego tak istotne jest, by młodzi mieszkańcy województwa mazowieckiego mogli otrzymać wsparcie.
Jedną z inicjatyw realizowanych przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego (MSWM) jest projekt „Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego”. Celem akcji jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni w szkołach, w których uczniowie będą mogli anonimowo opisać swoje problemy, poinformować o trudnych sytuacjach, których doświadczają oni lub ich rówieśnicy, a także poprosić o pomoc.
Jak zaznacza Marcelina Maciąg, przewodnicząca MSWM i pomysłodawczyni projektu, inicjatywa jest odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego młodych osób. – Obserwując rosnącą liczbę prób samobójczych i problemy dzieci i młodzieży, czujemy się zobowiązani do działania. Wierzymy, że empatia, współpraca i wsparcie są kluczowe, dlatego apelujemy do społeczności szkolnych o zaangażowanie się w projekt. To nasza wspólna odpowiedzialność, by każde dziecko czuło się bezpieczne i zrozumiane. Nie możemy być obojętni.
Jak to działa?
Uczniowie będą mogli anonimowo zostawić w skrzyneczce wiadomości, które będą odbierane przez opiekunów projektu, np. psychologów szkolnych. Podejmą oni odpowiednie kroki, aby jak najszybciej zapewnić osobom potrzebującym dostęp do profesjonalnej pomocy.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na www.mswm.pl.
Superbohaterki z Mazowsza!
Historia Mazowsza to także historia kobiet, które tu mieszkały, tworzyły i działały. Niestety, nie wszystkim z nich poświęcono dostatecznie dużo uwagi. Dlatego samorząd województwa mazowieckiego postanowił przybliżyć sylwetki Mazowszanek znanych i mniej znanych w ramach „Lekcji o Mazowszu”. Właśnie poznaliśmy najlepsze scenariusze:
kategoria I etap edukacyjny (klasy I-III szkoły podstawowej):
I miejsce
Małgorzata Żebrowska, SP nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce,
II miejsce
Magdalena Pychotka, SP nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce,
III miejsce
Paula Skiba, SP nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce.
kategoria II etap edukacyjny (dzieci i młodzież w wieku 10-14 lat):
I miejsce
nie przyznano,
II miejsce ex aequo
Emilia Straburzyńska, SP im. por. Adolfa Pilcha ps. Góra-Dolina w Dziekanowie Polskim,
Dariusz Weber, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Warszawie,
III miejsce
Marianna Gwardys-Bartmańska, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie,
wyróżnienia:
Monika Jabłońska, SP z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 w Płocku,
Katarzyna Sulecka, SP nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego w Warszawie,
Małgorzata Małysa, PSP im. Teresy Grodzińskiej w Bielisze,
Agnieszka Sławińska, SP nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie.
kategoria III etap edukacyjny (młodzież w wieku 15-18 lat):
I miejsce
Beata Troć, Archiwum Państwowe w Siedlcach,
II miejsce
Małgorzata Paderewska, LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie,
III miejsce
Karina Gnatkowska i Marzanna Siemienowska, Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie,
wyróżnienia:
Monika Kutera i Joanna Sekuła, SP im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle i Szkoła Podstawowa w Zamieniu,
Agnieszka Motyka i Bożena Pikora, Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie.
Gratulujemy!
Mazowsze docenia cyfrowych liderów
Województwo mazowieckie jest organizatorem konkursu „Mazowiecki Lider Cyfryzacji”. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę zgłoszeń z różnych zakątków regionu.
W szranki stanęły 52 jednostki, z których 29 rywalizowało w kategorii „Cyfrowa Szkoła”, a 23 w kategorii „Cyfrowa Kultura”. Głosowanie, polegające na wzajemnej ocenie nadesłanych aplikacji przez uczestników, przyczyniło się do budowy swoistej sieci wymiany wiedzy i doświadczeń oraz stanowiło inspirację dla innych jednostek. Ogólna pula nagród w konkursie opiewała na kwotę 170 tys. zł.
Laureaci w kategorii „Cyfrowa Szkoła”:
- Zespół Szkół Technicznych w Płocku „Szkoła Cyfrowego Jutra”,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie „Cyfrowy Krasiniak – nowoczesna edukacja w środowisku tradycji”,
- Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu „Metamorfoza technologiczna przygotowująca system szkolny na wyzwania XXII wieku”.
Zwycięzcy w kategorii „Cyfrowa Kultura”:
- Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu „Wirtualny Spacer i Webcamera w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”,
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Wirtualny Sztetl – portal udostępniający zasoby wiedzy o historii polskich Żydów”,
- Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego „E-Biblioteka: Droga do Nowoczesności”.
Nagroda z Brukseli
Europejski Komitet Regionów docenił Mazowsze za budowanie przedsiębiorczego i innowacyjnego regionu oraz tworzenie przyjaznego otoczenia biznesowego dla mazowieckich firm.
Vasco Alves Cordeiro, przewodniczący EKR podkreślił, że województwo mazowieckie posiada jasną wizję objęcia pozycji regionalnego lidera innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wdrażania strategii wsparcia dla startupów i lokalnych podmiotów gospodarczych na obszarach wiejskich i w subregionach. Docenił także działania Mazowsza na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy oraz ukraińskich podmiotów gospodarczych od samego początku inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada.
– Nagrodę Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości traktuję jako zobowiązanie na przyszłość do dalszej pracy na rzecz tworzenia przyjaznego ekosystemu dla przedsiębiorczości na Mazowszu. Jest to też dodatkowy impuls do rozwijania działań promujących internacjonalizację sektora MŚP na poziomie europejskim i poza nim – powiedział marszałek Adam Struzik, odbierając statuetkę.