Aktualności
XLII posiedzenie plenarne WRDS
O wyzwaniach i problemach przemysłu energochłonnego dyskutowano na XLII posiedzeniu plenarnym Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Posiedzenie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie pod przewodnictwem Dariusza Paczuskiego, przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.
Nowi przedstawicie strony pracodawców w radzie
Po raz pierwszy w posiedzeniu WRDS uczestniczyli, odbierając akty powołania do rady, Tomasz Ciesielski – reprezentujący Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Arkadiusz Malinowski ze Związku Pracodawców Business Centre Club oraz Piotr Rogowiecki – przedstawiciel Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyzwania przemysłu energochłonnego
W dyskusji poświęconej wyzwaniom i problemom przemysłu energochłonnego, wynikającym z wysokich kosztów energii i wymogów prawa ochrony środowiska, poza członkami WRDS uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz przedstawiciele firm z sektora energochłonnego, między innymi CEMEX Polska Sp. z o.o., ArcellorMittal Warszawa Sp. z o.o., Stora Enso Poland S.A., czy Air Products Sp. z o. o.
O sytuacji krajowej branży hutniczej opowiedział Mirosław Motyka – prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Poruszono kwestie dotyczące m.in. rozwiązań dotyczących kosztów energii, wsparcia unijnego i polskiego przemysłu energochłonnego w sytuacji trwale wysokich cen energii, kosztów opłat sieciowych, transformacji przemysłu w kierunku niskoemisyjnym, usprawnienia procesu inwestycyjnego dla przemysłu, ochrony konkurencyjności krajowych hut oraz ochrony krajowego rynku złomu.
Mirosław Motyka podkreślił, że z uwagi na znaczące zużycie energii elektrycznej oraz wysoki udział energii w kosztach przetworzenia, przemysł jest wyjątkowo narażony na negatywne skutki wysokich cen energii. Wzrost cen energii bezpośrednio przekłada się na znaczne pogorszenie wyników finansowych w przemyśle.
Każdorazowy wzrost cen surowców i produktów energetycznych skutkuje pogorszeniem wyników produkcyjnych i finansowych. Przedsiębiorstwa nie mają możliwości pokrycia zwiększonych kosztów przychodami ze sprzedaży produktów, co przekłada się na odczuwalny spadek płynności finansowej oraz coraz częstsze decyzje o zatrzymaniu działalności bądź jej całkowitym zaprzestaniu.
Członkowie WRDS zapoznali się z uwarunkowaniami działalności przemysłowej oraz przedyskutowali wnioski i rekomendacje dotyczące poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw. Podkreślano, że wpływ na te warunki mają zarówno czynniki wewnętrzne o charakterze krajowym, jak i zewnętrzne – w ujęciu europejskim i międzynarodowym. Sytuację przemysłu oceniono jako trudną i wymagającą wielokierunkowego wsparcia.
Ostatecznie ustalono, że WRDS pochyli się nad problemami funkcjonowania przedsiębiorstw energochłonnych oraz postulatami ukierunkowanymi na poprawę kondycji przemysłu, wypracowując stanowisko w tym zakresie.