Aktualności
WRDS o Poczcie Polskiej, sytuacji kadrowej w przedszkolach i dialogu społecznym

XLV posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbyło się 27 lutego pod przewodnictwem Tomasza Szypuły, reprezentującego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Akt powołania do Rady odebrał Robert Żurawski z Konfederacji Lewiatan – nowy przedstawiciel strony pracowników.
Co dalej z Pocztą Polską
Dyskusja na temat aktualnej sytuacji Poczty Polskiej odbyła się z udziałem przedstawicieli strony społecznej oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniewa Ziejewskiego. Władze spółki nie skorzystały z zaproszenia na posiedzenie. Poczta Polska, uznawana za najstarsze polskie przedsiębiorstwo znalazła się wśród spółek Skarbu Państwa, które stanęły przed wyzwaniem transformacji. Jak podkreślił minister Ziejewski, kondycja finansowa spółki jest bardzo zła i wynika z wieloletnich zaniedbań. Straty za ubiegły rok wyniosły 230 mln zł. Zarząd spółki musi dokonać redukcji etatów, aby przedsiębiorstwo utrzymało swoją płynność. Podał, że program dobrowolnych odejść dla pracowników Poczty Polskiej obejmie 8 518 etatów. Przewidziane też są dalsze działania naprawcze. Zwrócił uwagę, że Poczta Polska dla strony rządowej jest jednym z najważniejszych przedsiębiorstw państwowych, dlatego też podkreślił ogromną rolę dialogu w całym procesie zmian. W ocenie strony związkowej procedura restrukturyzacji powinna przebiegać z poszanowaniem interesów wszystkich stron, a – jak zaznaczyli obecni na spotkaniu reprezentanci związków zawodowych – brak jest dialogu z władzami spółki. Rezygnacja z niewątpliwie trudnych rozmów jest oznaką słabości i będzie mieć negatywne konsekwencje dla procesów naprawczych. Temat strategicznej dla Polski spółki będzie kontynuowany na kolejnym posiedzeniu Rady oraz Zespołu roboczego ds. rozwoju dialogu, podczas którego odbędzie się również dyskusja na temat sytuacji w PKP Cargo.
Uchwały podjęte w trakcie posiedzenia
W dalszej części posiedzenia WRDS podjęła uchwałę przyjmującą stanowisko w sprawie sytuacji kadrowej w przedszkolach, apelując o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia stabilności kadrowej w sektorze wczesnej edukacji i opieki. W kolejnej uchwale przyjęto stanowisko w sprawie intensyfikacji działań wspierających polskie przedsiębiorstwa w procesie transformacji cyfrowej, która stała się kluczowym elementem rozwoju współczesnych przedsiębiorstw, wpływając na ich konkurencyjność oraz zdolność adaptacji do dynamicznie zmieniającego się rynku. Analiza dostępnych raportów z lat 2020–2024 wskazuje na istotne wyzwania, przed którymi stoją polskie firmy w procesie transformacji cyfrowej. Rada podjęła także uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ukonstytuowania się prezydium WRDS, w sprawie powołania zespołu roboczego ds. rozwoju dialogu oraz powołania zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego.
Jak będzie wyglądał dialog społeczny po zmianie przepisów
Dyskusja na temat nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego z uwagi na nieobecność przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej została przełożona na kolejne spotkanie.