Aktualności

Stop agresji wobec medyków

Beata Jendra przewodniczy obradom Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia Autor: fot. Michał Słaby

Podczas XIX posiedzenia zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia omawiano problemy dotyczące  malejącej liczby pielęgniarek oraz przejawów agresji wobec osób wykonujących zawody medyczne.

Zespół roboczy ds. ochrony zdrowia, działający w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim uznał, że wobec przemocy, która coraz częściej dotyka pracowników systemu ochrony zdrowia potrzebne są rozwiązania o charakterze całościowym. Powinny być one wypracowane przez ekspertów od systemów bezpieczeństwa oraz praktyków wykonujących zawody medyczne. Zespół przyjął stanowisko w sprawie podjęcia działań dla przeciwdziałania agresji wobec medyków oraz ograniczenia jej negatywnych skutków, w którym postuluje m.in. o dokonanie pilnych zmian w obszarach:

  • kształcenia pracowników medycznych w zakresie właściwego reagowania na agresję fizyczną i psychiczną,
  • funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości,
  • wzmocnienia prawnej ochrony funkcjonariuszy publicznych wykonujących czynności zawodowe, w tym możliwość odmowy realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia dla pracowników medycznych,
  • współpracy z właściwymi służbami i wzajemnej komunikacji, m.in. z policją i prokuraturą,
  • działania podmiotów leczniczych dla zapewnienia właściwych warunków pracy i środków zabezpieczania,
  • adekwatnej obsady kadrowej i eliminacji dyżurów jednoosobowych.
  • Stanowisko zostanie zarekomendowane do przyjęcia Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim.

Ogromne braki kadrowe wśród pielęgniarek

I Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP), Zofia Czyż, przedstawiła raport ukazujący krytyczną sytuację kadrową w grupie zawodowej pielęgniarek. Z treści dokumentu – opracowanego na zlecenie OZZPiP – wynika, że liczba pielęgniarek od dawna nie jest dostosowana do zmieniającej się demografii populacji, a różnica między zapotrzebowaniem, a dostępną liczbą pielęgniarek, wzrośnie z niemal 160 tys. obecnie do około 260 tys. w 2039 r. W raporcie oceniono, że tempo przyrostu liczby pielęgniarek powinno być zdecydowanie szybsze. Spośród obecnie pracujących z pacjentem pielęgniarek ponad połowa osiągnie wiek emerytalny do 2039 r., a zainteresowanie tym zawodem wśród młodzieży pozostaje niskie. Chęć kształcenia w tym kierunku wyraża mniej niż jeden procent piętnastolatków.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony