Mazowsze serce Polski nr 10
Smaki Mazowsza
Podpiwek Babci Honorci według przepisu Koła Gospodyń Wiejskich Drażniew nad Bugiem
Podpiwek Babci Honorci
KGW Drażniew nad Bugiem (pow. siedlecki)
Składniki:
- 10 l wody,
- ½ kg cukru,
- 5–6 młodych gałązek jałowca,
- 50 g świeżych drożdży,
- ½ opakowania podpiwku lub 50 g kawy zbożowej,
- 1 garstka suszonych szyszek chmielu
Przygotowanie:
Do garnka włożyć jałowiec, podpiwek (lub kawę zbożową) i chmiel. Zalać wodą i zagotować. Gotować przez godzinę. Przecedzić do 10 l naczynia. Dopełnić przegotowaną wodą. Dodać cukier i mieszać aż się rozpuści. Kiedy przestygnie, nabrać około ½ l powstałego napoju do dużego kubka, wrzucić rozkruszone drożdże i zostawić aż zaczną fermentować. Przestudzony roztwór wlać z powrotem do garnka z podpiwkiem i dobrze wymieszać.
KGW Drażniew nad Bugiem
Koło powstało w tym roku. Liczy 40 członków. Skupia i integruje osoby w różnym wieku. Należą do niego również panowie i młodzież. Koło, choć młode stażem, zdobyło uznanie dzięki przygotowywanym przez siebie potrawom, które cieszą się dużą popularnością wśród smakoszy. Reprezentowało swoją wieś podczas Dożynek Parafialnych w Ruskowie. Przewodniczącą koła jest Justyna Benedysiuk-Hajko.
Znane od dawna
Drożdże są jednym z najstarszych mikroorganizmów wykorzystywanych w produkcji żywności. Archeologiczne dowody wskazują, że były używane do fermentacji piwa I wypieku chleba już ponad 5000 lat temu w starożytnym Egipcie.
Zamiast lodówki
Chociaż nazywamy je jagodami, owoce jałowca to w rzeczywistości szyszkojagody, które mają charakterystyczny żywiczy smak. Używane są w różnych dziedzinach m.in. w medycynie, a także wykorzystywane jako przyprawa. Dzięki właściwościom antybakteryjnym stosowano je jako konserwant, szczególnie w czasach, gdy nie było lodówek.