Mazowsze serce Polski nr 10
MAZOpikniki z rekordową frekwencją!
Co najmniej 20 tys. osób wzięło udział w tegorocznych MAZOpiknikach. Oznacza to, że każde z dziesięciu letnich spotkań, które zorganizował samorząd Mazowsza, cieszyło się zainteresowaniem około 2 tys. mieszkańców regionu!
MAZOpikniki to spotkania plenerowe, które odbywają się latem w różnych lokalizacjach województwa mazowieckiego – od największych miast po mniejsze miejscowości. Przyciągając tłumy zainteresowanych, wspierają integrację mazowieckich podregionów i lokalną przedsiębiorczość. Udział w nich jest bezpłatny – wszystko finansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Niewątpliwie magnesem dla zwiedzających są wieczorne koncerty gwiazd (w tym roku mogliśmy usłyszeć Stachurskiego, De Mono i Poparzonych Kawą Trzy). Ale to nie wszystko: najmłodszych przyciągały pokazy iluzjonistów, nauka tańca, gry, zabawy i konkursy z nagrodami. Poza tym każdy chętny mógł wziąć udział w towarzyszących piknikom jarmarkach wyrobów ludowych i produktów regionalnych. Prezentowano też ofertę kulturalną i turystyczną.
MAZOpikniki to nie tylko zabawa na świeżym powietrzu. Łączą rozrywkę z edukacją – w tym zdrowotną i proekologiczną. Podczas każdego z nich można było wykonać podstawowe badania profilaktyczne i wziąć udział w konsultacjach lekarskich.
Warto podkreślić, że Mazowsze to jedyne województwo, które wychodzi do mieszkańców z tak bogatą ofertą. Działania, jakie towarzyszą piknikom, wspierają równomierny rozwój regionu, wyrównują szanse w dostępie do kultury, rozrywki, edukacji i profilaktyki chorób. Kolejne już w przyszłym roku – zapraszamy!
Wiesław Raboszuk, wicemarszałek województwa (klub KO)
– 25 pikników na 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego – to hasło przyświecało nam, gdy w 2023 roku rozpoczynaliśmy cykl pikników. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie, na pewno na tym nie poprzestaniemy. Deklaruję, że w przyszłym roku powrócimy z nie mniej ciekawą ofertą.
Przyjemne z pożytecznym
Jednym z elementów MAZOpikników było Miasteczko Zdrowia. Z bezpłatnych badań i konsultacji (łącznie wykonano ich 14 120) skorzystało blisko 12,5 tys. osób.
Wykonywane były m.in. konsultacje kardiologiczne, pulmonologiczne oraz dietetyczne, EKG, oznaczano poziomu cukru, cholesterolu, mierzono zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Pracownicy mazowieckich szpitali prowadzili edukację w zakresie m.in.: profilaktyki cukrzycy, chorób odtytoniowych, raka piersi, prostaty, otyłości, zakażenia Helicobacter pylori, dny moczanowej czy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Miasteczko Zdrowia współorganizowali: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ i Stowarzyszenie Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.
Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego (klub KO)
– Duże zainteresowanie ofertą Miasteczka Zdrowia potwierdza, jak bardzo jest ono potrzebne. Rośnie także świadomość społeczeństwa, że profilaktyka jest bardzo ważną i skuteczną metodą dbania o swoje zdrowie.
Co nas boli?
Najczęstszymi dolegliwościami, z którymi mieszkańcy przychodzili po poradę do Miasteczka Zdrowia były: otyłość, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy oraz choroby nowotworowe.
- U 562 osób stwierdzono nadwagę, u 240 osób otyłość, a u 162 osób otyłość olbrzymią.
- Profilaktyka raka prostaty u mężczyzn to wykonanie testu PSA. Skorzystało z niego 216 mieszkańców Mazowsza.
- Wykonano 2862 badania EKG – 2 osoby skierowane zostały do szpitala, w tym 1 w trybie pilnym z powodu migotania przedsionków.
- Ciśnienie tętniczne zmierzono u ponad 3800 osób: u 400 wartość ta była powyżej normy.
W Miasteczku Zdrowia można było wykonać m.in. pomiary ciśnienia tętniczego krwi. Badania te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród Mazowszan.