Mazowsze serce Polski nr 10

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

Uroczyste wręczenie nagrody. Autor: Fot. arch. UMWM

W tym dziale znajdziecie: temat miesiąca, reportaż, problem, retro, wsparcie

Modernizacje  Roku

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Dwie inwestycje Samorządu Województwa Mazowieckiego znalazły się w tym gronie. Są to Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku oraz szpital w Rudce. W internetowym głosowaniu największą liczbę głosów z Mazowsza otrzymała szkoła drzewna w Garbatce-Letnisku. W uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, wzięła udział Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa (klub KO).

– To dla nas ogromne wyróżnienie i powód do dumy. Gratuluję zwycięzcom i bardzo się cieszę, że głosujący docenili naszą szkołę, która jest najnowocześniejszą placówką edukacyjną tego typu w Europie oraz unikatowy szpital w Rudce – mówiła odbierając wyróżnienia.

Bezrobocie na Mazowszu

W województwie mazowieckim wskaźnik bezrobocia utrzymuje się na stabilnym poziomie 4,1%.

Źródło: Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa mazowieckiego w sierpniu 2024 r. /Urząd Statystyczny w Warszawie.

Liczba miesiąca

60 tys. druhen i druhów zrzeszonych jest w 1947 jednostkach OSP na Mazowszu.

Triumf Agnieszki Holland!

„Zielona granica” otrzymała Złote Lwy dla najlepszego filmu na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz inspirowany wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej koprodukował Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Radomski  skansen nagrodzony

Muzeum Wsi Radomskiej (placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego) otrzymało nagrodę w międzynarodowym konkursie Živa Awards 2024. W plebiscycie nagradzane są najlepsze słowiańskie muzea, pomniki kultury i przyrody. Do instytucji powędrowała nagroda specjalna w kategorii Kreatywność.

Kalejdoskop

  • 25 października obchodzimy „Dzień Kundelka”, czyli święto piesków wielorasowych.
  • 3208,99 zł to przeciętny miesięczny dochód na osobę w 2023 r. w województwie mazowieckim. (Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie).
  • 86 lat skończył Bohdan Łazuka (urodził się 31.10.1938 r.) – popularny aktor i piosenkarz, mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego.

Koleje Mazowieckie uruchomiły nowy kanał sprzedaży

To kolejne ułatwienie dla pasażerów. Bilety jednorazowe, dobowe, 3-dniowe oraz strefowe czasowe można już zakupić bezpośrednio w aplikacji Jakdojade.

Mazowsze na targach turystycznych

Samorząd Województwa Mazowieckiego aktywnie popularyzuje atrakcje regionu,  m.in. podczas wydarzeń o charakterze wystawienniczo-promocyjnym. Jesienią z bogatą ofertą turystyczną Mazowsza można się będzie zapoznać podczas II edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych ITTF Warsaw (21–23.11, Pałac Kultury i Nauki) oraz 30. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw (9.11–1.12, PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie).

Leć za wspomnieniem

„Skoczek narciarski” to nowa rzeźba, która pojawiła się przed wejściem do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego). Dzieło prof. Jana Tutaja ma symbolizować sukcesy polskich medalistów olimpijskich oraz patriotyczną postawę narciarskich legend.

Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego (klub KO)

– W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu od września działa szkoła rodzenia. W ten sposób wspiera przyszłych i świeżo upieczonych rodziców. Kurs trwa sześć tygodni i dostarcza cennej wiedzy. W ramach zajęć uczestnicy mają okazję nauczyć się jak przygotować się do porodu oraz opiekować się noworodkiem. Mogą liczyć na wsparcie m.in. ginekologów, neonatologów i fizjoterapeutów. W 2023 r. przyszło tu na świat 1352 dzieci. To najwięcej spośród wszystkich marszałkowskich szpitali. Od lipca maluszki urodzone w radomskim szpitalu dostają też wyprawki „Witaj na Mazowszu”.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony