Mazowsze serce Polski nr 2 (58) 2023
Podsłuchane podpatrzone
Ciekawostki z Mazowsza.
Ile macie książek „na koncie”?
Radna województwa Katarzyna Anna Bornowska (klub KO) pochwaliła się na Facebooku, że w ub.r. udało jej się przeczytać 42. Jak widać, jest wierna ulubionym pisarzom. Ale faworyt jest tylko jeden – to „Fenomen z Warszawy”.
Radny w roli dziadka
Wiceprzewodniczący sejmiku Tomasz Kucharski (klub KO) pochwalił się zaś swoimi wnukami. – Wszystkim Babciom i wszystkim Dziadkom moc zdrowia, siły i energii. Nikt tak nie utuli jak Dziadek, gdy stłucze się kolano, nikt nie zrobi takich powidełek, jak Babcia. A wy drogie wnuczęta pamiętajcie o nas nie tylko w nasze święto – napisał na FB radny województwa.
Zdaniem radnych
Remonty PKP a opóźnienia w kursowaniu pociągów Kolei Mazowieckich?
Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub KO)
- Takie sytuacje zwyczajnie nie mają prawa w tak krótkim okresie sukcesywnie się powtarzać. Za obecny stan na linii Warszawa Śródmieście–Ożarów Mazowiecki–Błonie–Teresin–Sochaczew odpowiada spółka skarbu państwa PKP PLK. My, jako Samorząd Województwa Mazowieckiego, który jest właścicielem przewoźnika Koleje Mazowieckie, powinniśmy pomyśleć o rekompensatach finansowych dla podróżujących tą linią. Mieszkańcy notorycznie spóźniają się do pracy, uczelni czy szkoły i mają prawo czuć się bardzo poszkodowani.
Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub PSL)
- Jako radny z Sochaczewa doskonale rozumiem problemy mieszkańców związane z opóźnieniami pociągów KM spowodowane remontami PKP. Rekomendowałem na sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego obniżenie cen biletów na trasie Warszawa–Błonie–Sochaczew o co najmniej 25 proc. dla podróżujących KM na rok, czyli od kwietnia 2023 r. do kwietnia 2024 r. i pokrycie środkami z rekompensaty od PKP. Jestem w stałym kontakcie z mieszkańcami i Zarządem Województwa Mazowieckiego. Musimy pomóc mieszkańcom.
Kalendarium
- 248 lat temu - 1 lutego 1775 r. urodził się Phillippe de Girard, francuski inżynier i wynalazca, pionier przemysłu włókienniczego na ziemiach polskich.
- 96 lat temu – 26 lutego 1927 r. Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie polskim hymnem narodowym.
- 61 lat temu – 10 lutego 1962 r. zmarł Władysław Broniewski, żołnierz, poeta, tłumacz, urodzony i mieszkający w Płocku.
- 50 lat temu – 26 lutego 1973 r. w Warszawie założono Muzeum Archipelagu Nusantary (obecne Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka, placówka samorządu Mazowsza).
- Rok temu – 24 lutego 2022 r. Rosja napadła na Ukrainę.