Aktualności

WRDS o rynku pracy

obrady Zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego WRDS Autor: fot. arch. UMWM

Zespół roboczy ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego debatował m.in. o skróconym czasie pracy, płacy minimalnej i długotrwałym bezrobociu.

30 września w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się XXI posiedzenie zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego, działającego w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim (WRDS). W spotkaniu poświęconym zagadnieniom związanym z rynkiem pracy poza członkami zespołu uczestniczyli także przedstawiciele:

  • Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS),
  • Najwyższej Izby Kontroli (NIK),
  • Państwowej Inspekcji Pracy (PIP),
  • Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON),
  • Urzędu Pracy m.st. Warszawy,
  • Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy,
  • reprezentanci organizacji pracodawców.

O aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami oraz biernych zawodowo na Mazowszu

Członkowie zespołu zapoznali się z informacjami na temat programów realizowanych przez PFRON, wspomagających wejście na rynek pracy osób z niepełnosprawnościami oraz z wynikami badanych przez NIK działań aktywizacyjnych. Omówiono również dane dotyczące skali, struktury oraz przyczyn długotrwałego bezrobocia, a także jego negatywne dla budżetu państwa skutki natury ekonomicznej. W opinii uczestników spotkania osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niepełnosprawnościami oraz bierne zawodowo stanowią niewykorzystany potencjał, o który warto się zatroszczyć zwłaszcza w kontekście rynku pracy borykającego się z ogromnymi niedoborami kadr, szczególnie w większych miastach.

Efektem dyskusji z udziałem ekspertów była też konkluzja, że państwo nie radzi sobie z adresowaniem pomocy do osób z niepełnosprawnościami oraz oddalonych od rynku pracy. Niezwykle istotne jest zatem podjęcie starań zmierzających do poprawy obecnej sytuacji i wprowadzenia bardziej skutecznych i innowacyjnych rozwiązań systemowych. 

Skrócony czas pracy. Czy i kiedy zmiany wejdą w życie?

 W trakcie spotkania rozmawiano o korzyściach, zagrożeniach, a także wyzwaniach związanych z propozycją skrócenia tygodniowego czasu pracy. Przedstawicielka MRPiPS poinformowała, że proces ewentualnych zmian w tym obszarze będzie długi z uwagi na interdyscyplinarność zagadnienia oraz przeprowadzenie odpowiednich analiz i konsultacji społecznych. Obecni na posiedzeniu przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców sygnalizowali, że realizacja planów resortu wpłynie negatywnie na gospodarkę oraz pogłębi efekty kryzysu demograficznego na rynku pracy.

Wpływ płacy minimalnej na gospodarkę

Zespół roboczy ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego debatował o kosztach pracy ponoszonych przez pracodawców, w tym wzroście płacy minimalnej oraz jego skutkach. Kwestia ta jest niezwykle istotna ponieważ Polska ma jeden z najwyższych poziomów płacy minimalnej w regionie i jeden z najniższych wskaźników inwestycji w relacji do PKB.

Cudzoziemcy na polskim i mazowieckim rynku pracy

W dyskusji na temat dostępu cudzoziemców do rynku pracy szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom dotyczącym procedur w zakresie legalizacji pracy i pobytu, a także roli urzędów pracy w dynamizacji procesów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Przedstawicielka Wojewody Mazowieckiego zwróciła uwagę na coroczny wzrost liczby wydawanych cudzoziemcom zezwoleń na pracę na Mazowszu, zwłaszcza dla osób pochodzących z Azji i Ameryki Południowej. Reprezentant Państwowej Inspekcji Pracy przedstawił natomiast informacje dotyczące działań podejmowanych przez PIP w związku ze wzmożonymi ruchami migracyjnymi. Anna Karaszewska z Konfederacji Lewiatan omówiła założenia oraz wyniki pilotażowego projektu, realizowanego na zlecenie Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, dotyczącego aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy przybyłych do Polski z powodu wojny. Podkreśliła, że celem prowadzonych działań było nie tylko doprowadzenie do zatrudnienia uczestników programu, ale również utrzymanie ich w zatrudnieniu.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony