Aktualności

Nowy przedstawiciel strony pracowników w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego

Dariusz Paczuski i Mariusz Frankowski Autor: fot. Andrzej Gumbrycht

Akt powołania do rady odebrał Ireneusz Smółka, zastępca przewodniczącego Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. Podczas posiedzenia debatowano także o sytuacji cudzoziemców na polskim rynku pracy.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się XLIV posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim (WRDS). Akt powołania do rady odebrał Ireneusz Smółka, zastępca przewodniczącego Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”. Posiedzeniu  przewodniczył Dariusz Paczuski, przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.

O sytuacji cudzoziemców na polskim rynku pracy

Z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojewody Mazowieckiego, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz ekspertów obradowano na temat projektowanych zmian przepisów regulujących rynek pracy oraz przyjętej przez rząd strategii migracyjnej Polski na lata 2025–2030. Przedstawiciele resortu pracy zwrócili uwagę, że Polska w ostatnich latach doświadczyła dynamicznego wzrostu zatrudniania cudzoziemców, co wymusiło zmiany legislacyjne dostosowujące przepisy do potrzeb rynku pracy oraz wyzwań administracyjnych. Projektowana ustawa o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowi odpowiedź na te zmiany. Jej głównym celem jest uporządkowanie systemu zatrudniania cudzoziemców, ograniczenie nadużyć i ochrona praw pracowników. W założeniach znalazło się też usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, w tym zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy. Służyć temu ma wprowadzenie pełnej elektronizacji procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na pracę (w tym składanie wniosków online).

Konieczność uporządkowania procedur związanych z zarządzaniem migracją

Ekspertka Związku Pracodawców Business Centre Club Marta Zięba-Szklarska, reprezentująca Europejski Instytut Mobilności Pracy, zwróciła uwagę na konieczność uszczelnienia oraz uporządkowania procedur związanych z zarządzaniem migracją (legalizacją pracy i pobytu) takich jak walka z szarą strefą poprzez stosowanie legalnych form zatrudnienia wynikających z Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego oraz cyfryzacji administracji. Niemniej skrytykowała zapisy w projekcie ustawy eliminujące możliwość zatrudniania cudzoziemców na podstawie umów cywilnoprawnych. Zwróciła uwagę, że wymóg stosowania jedynie umów o pracę może doprowadzić do całkowitego zablokowania możliwości prowadzenia działalności w wielu sektorach, takich jak np. branża opieki długoterminowej oraz utrudni funkcjonowanie polskich przedsiębiorców na rynku Unii Europejskiej oraz unijnych usługodawców na terenie Polski, co jak podkreśliła, jest niezgodne z unijną swobodą świadczenia usług i równego dostępu usługodawców na jednolitym rynku UE.

Cudzoziemcy na Mazowieckim rynku pracy. Statystyki

O sytuacji na mazowieckim rynku pracy opowiedziały przedstawicielki Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Agnieszka Drwal, dyrektor Wydziału Rynku Pracy oraz Małgorzata Łopion, dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców. W 2023 r. do Wojewody Mazowieckiego wpłynęło 102 235 wniosków w sprawie wydania zezwolenia na pracę, co stanowi 26,4% wpływu w całym kraju. W I połowie bieżącego roku odnotowany został ponad 30% wzrost liczby składanych wniosków. Pracodawcy wnioskowali głównie o zatrudnienie obywateli: Filipin, Indii, Nepalu, Kolumbii, Uzbekistanu, Turcji, Kirgistanu, Indonezji, Bangladeszu i Wietnamu. Ponad 98% wszystkich wniosków składanych jest w postaci elektronicznej. Inaczej sytuacja wygląda w zakresie legalizacji pobytu, gdzie większość wniosków obsługiwanych jest w sposób tradycyjny. Do 25 listopada 2024 r. do Wojewody Mazowieckiego wpłynęło 162 626 wniosków cudzoziemców o legalizację pobytu (pobyt czasowy, stały i rezydenta długoterminowego UE), co stanowi ponad 30% wpływu w całym kraju. Najwięcej wniosków wpłynęło od obywateli Ukrainy, Białorusi, Wietnamu, Indii, Turcji, Gruzji, Rosji, Uzbekistanu, Filipin i Kolumbii. Średni czas trwania postępowania w sprawach o pobyt czasowy w 2024 roku wyniósł 193 dni, o pobyt stały 147, a o pobyt rezydenta długoterminowego 235 dni.

Na temat zadań w zakresie powierzania cudzoziemcom pracy, ich skali, a także wyzwań im towarzyszących opowiedział Grzegorz Wolff, zastępca dyrektora Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Nowy Przewodniczący WRDS

Przewodniczącym WRDS jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników i pracodawców, wskazany przez daną stronę i będący członkiem WRDS, marszałek województwa oraz wojewoda. Przewodnictwo w Radzie w roku bieżącym piastowała strona pracowników, wobec czego w roku 2025 (zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas I plenarnego posiedzenia WRDS) przewodnictwo przypada stronie pracodawców. WRDS podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ukonstytuowania się prezydium WRDS, wskazując na przewodniczącego w roku 2025 Tomasza Szypułę reprezentującego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zmiany w zespołach roboczych działających w ramach WRDS  

WRDS podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie powołania Zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego w zakresie rozszerzenia zadań zespołu o problematykę aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, a także poszerzenia jego składu o nowego przedstawiciela oraz uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie powołania Zespołu roboczego ds. oświaty w zakresie jej składu. Nowym członkiem w obu zespołach został Tomasz Szklarski z Business Centre Club.

Sprawy różne

O zmianach w funkcjonowaniu Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” i obawach pracowników z nimi związanych opowiedziała pani Zofia Czyż – przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Region Mazowiecki.

Dariusz Paczuski podziękował członkom Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim za całoroczną owocną współpracę i wspieranie go w pełnionej funkcji Przewodniczącego WRDS.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony