Aktualności
Zespół roboczy ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego o transformacji cyfrowej
XXII posiedzenie zespołu w ramach WRDS poprowadził Tomasz Sieradz – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.
W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się XXII posiedzenie zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego, działającego w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim (WRDS). W spotkaniu poświęconym kwestiom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw, poza członkami zespołu, uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także reprezentanci organizacji pracodawców.
Cyfryzacja w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
Członkowie zespołu uzyskali informacje na temat stanu ucyfrowienia polskich firm oraz wyzwań i barier towarzyszących procesowi transformacji cyfrowej. Zwrócono uwagę na fakt, że MŚP cechują się niskim poziomem wykorzystania technologii cyfrowych. Duża część firm jest świadoma potencjału wynikającego z cyfryzacji i otwarta na wprowadzenie cyfrowych rozwiązań. Wciąż jednak cyfryzacja wdrażana jest na minimalnym poziomie, a narzędzia cyfrowe traktowane są jako dodatkowy obowiązek o niższym priorytecie. Eksperci podkreślali, że cyfryzacja to jedno z najistotniejszych wyzwań rozwojowych stojących przed sektorem małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią filar polskiej gospodarki.
Wsparcie transformacji cyfrowej
Rozmawiano również o realizowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości działaniach w zakresie zwiększenia dostępności narzędzi cyfrowych dla przedsiębiorstw, a także planowanych mechanizmach wsparcia, ułatwiających wprowadzanie cyfrowych rozwiązań.
Konieczne zmiany
Uczestnicy debaty akcentowali potrzebę dynamizacji procesu cyfryzacji, jako kluczowego elementu rozwoju współczesnych firm. Wskazywali, że do osiągnięcia tego celu niezbędne są skoordynowane działania sektora publicznego i prywatnego oraz odpowiednie rozwiązania legislacyjne. Za ważne uznali również edukacyjne wsparcie przedsiębiorstw – brak świadomości i wiedzy stanowi istotną barierę w korzystaniu z narzędzi cyfrowych. Ustalono, że zespół wypracuje też stanowisko nawiązujące do problemów związanych z transformacją cyfrową małych i średnich przedsiębiorstw.