Aktualności - współpraca zagraniczna
Święto europejskich regionów w Brukseli!
Województwo mazowieckie aktywnie uczestniczyło w 21. edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
Europejski Tydzień Regionów i Miast (#EURegionsWeek) to największe coroczne wydarzenie w Brukseli w całości poświęcone polityce regionalnej. Jest ona jednym z najważniejszych instrumentów współpracy w ramach Wspólnoty Europejskiej, zmniejszając nierówności gospodarcze i społeczne pomiędzy regionami UE.
Europejski Tydzień Regionów i Miast ma już 21 lat. Jest unikalną platformą komunikacji, wymiany poglądów i tworzenia sieci kontaktów dla przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych, urzędników, ekspertów i pracowników naukowych. Wydarzenie jest współorganizowane przez Europejski Komitet Regionów (KR) oraz Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (DG REGIO). Jednak to europejskie regiony są kluczowym partnerem #EURegionsWeek, który każdego roku gromadzi kilkanaście tysięcy uczestników.
Zeroemisyjny transport
Województwo mazowieckie we współpracy z regionami europejskimi – Saksonią-Anhalt (Niemcy), Walencją (Hiszpania), Walią (Wielka Brytania), Doliną Loary (Francja), zorganizowało konferencję pt. „Regiony motoryzacyjne: sprawiedliwa i zrównoważona transformacja w celu wzmocnienia ekosystemów i wykorzystania talentów”, która odbyła się 11 października w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Ideą konferencji było zwrócenie uwagi na problemy związane z transformacją europejskiego przemysłu motoryzacyjnego oraz sektora części zamiennych ze względu na szereg wyzwań wynikających z postulowanego radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z decyzjami, które zapadły na forum europejskim, w roku 2035 nikt z nas nie kupi już nowego samochodu na olej napędowy lub benzynę. Wszystkie auta w salonach będą musiały być zeroemisyjne. Unia Europejska chce w ten sposób ograniczyć emisje z samochodów, ponieważ transport drogowy odpowiada za jedną piątą emisji CO2 w UE. Jednak proces przechodzenia na samochody zeroemisyjne musi być zostać przeprowadzony w sposób zrównoważony zarówno pod względem środowiskowym, jak i społecznym, tak aby nie wywołać negatywnego nastawienia do transformacji ani nie stworzyć nowej formy wykluczenia transportowego, zwłaszcza wśród obywateli w najtrudniejszej sytuacji.
Mazowsze na międzynarodowej konferencji regionów
Konferencję otworzyła, w imieniu marszałka województwa mazowieckiego, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka, Aleksandra Hanzel.
Na terenie województwa mazowieckiego zlokalizowani są czołowi producenci części zamiennych w Polsce, a także wyspecjalizowane podmioty logistyczne dystrybuujące części samochodowe do wszystkich krajów UE. Natomiast polska branża motoryzacyjna w zakresie produkcji, handlu i usług sektora części zamiennych generuje ponad 330 000 miejsc pracy. Taka silna reprezentacja zobowiązuje do tego, aby na szczeblu europejskim zaangażować się w działania mające na celu należyte zabezpieczenie interesów branży motoryzacyjnej w tym – będącym olbrzymim wyzwaniem procesie transformacji, co podkreśliła w swoim wystąpieniu dyrektor Hanzel. W powyższym kontekście mówiła także o konieczności dokonania właściwych wyborów regulacyjnych z uwzględnieniem odpowiedniego wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.