Aktualności - współpraca zagraniczna
Regiony europejskie gwarantem osiągania celów klimatycznych UE

Debata na temat wzmocnienia konkurencyjności przemysłu europejskiego zdominowała obrady Komisji ds. Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) w Brukseli z udziałem m.in. marszałka Adama Struzika.
Jak zaznaczono, kluczem do podniesienia konkurencyjności Europy ma być transformacja energetyczna i środowiskowa. Obecnie ceny energii elektrycznej w przemyśle w Unii Europejskiej są ponad dwukrotnie wyższe niż w USA, co wynika z zależności od wysokich podatków i opłat, cen importowanych paliw kopalnych i nieefektywnego systemu elektroenergetycznego.
Czysty Ład Przemysłowy
Jak zaznaczyli członkowie komisji, strategia Unii Europejskiej w dziedzinie klimatu, oparta na Zielonym Ładzie, została wystawiona na próbę przez ostatnie kryzysy geopolityczne i rosnącą globalną konkurencję. W odpowiedzi na te wyzwania Komisja Europejska wprowadziła nową strategię pt. „Czysty Ład Przemysłowy”. Jego założeniem jest wsparcie przemysłu UE poprzez obniżenie kosztów energii, rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym i szybsze wydawanie pozwoleń na projekty infrastrukturalne. Zakłada on m.in. ograniczenie emisji o 90 proc. do 2040 r. oraz działania na rzecz przystępnych cen energii. Postuluje też przyjęcie sektorowych rozwiązań dla gałęzi przemysłu uznanych za szczególnie wrażliwe.
Regiony europejskie gwarantem osiągania celów klimatycznych UE
Przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych jednogłośnie podkreślili, że osiągnięcie europejskich celów w obszarze klimatu i konkurencyjności wymaga wyraźnego i aktywnego włączenia się władz lokalnych i regionalnych do kształtowania strategii UE w dziedzinie klimatu, a także opracowania jasnych struktur finansowania w ramach przyszłego budżetu UE po roku 2027.
Ponad 70 proc. unijnego prawodawstwa w dziedzinie środowiska wdrażane jest na poziomie lokalnym i regionalnym, dlatego niezbędne jest zapewnienie miastom i regionom odpowiedniego wsparcia finansowego do przeprowadzania transformacji ekologicznej. Członkowie komisji zaznaczyli, że uproszczenia wymagają procedury wydawania pozwoleń na energię ze źródeł odnawialnych. Podkreślili też, jak ważne jest zapewnienie stabilnego popytu na czyste technologie, zwiększenie dostępu do materiałów krytycznych oraz rozwiązanie problemu przystępności cenowej energii dla konsumentów.
Członkowie komisji ENVE dyskutowali też nad opinią Hanny Zdanowskiej, Prezydent Miasta Łodzi dotyczącą sposobu zapewnienia miastom i regionom UE przystępnej cenowo, stabilnej i czystej energii. Opinia odnosiła się do mechanizmów wdrażania i budowy unii energetycznej, integrującej europejski rynki energii.