Aktualności - współpraca zagraniczna

Nowy budżet UE a przyszłość polityki spójności

Adam Struzik z przewodniczącym Komisji COTER, Vasco Alves Cordeiro Autor: fot. Nina Małachowska

Marszałek Adam Struzik wziął udział w posiedzeniu komisji COTER. Dyskutowano głównie o kształcie polityki spójności  po 2027 roku.

Trzecie posiedzenie ósmej kadencji Komisji ds. Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE KR-u (COTER) w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli odbyło się 6 maja. Obrady miały miejsce tuż przed przedstawieniem przez Komisję Europejską wniosków ustawodawczych dotyczących polityki spójności po 2027 roku oraz propozycji nowego unijnego budżetu, który wpłynie na kształt i wielkość funduszy europejskich po 2027 r.

Debata z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego

Na forum komisji COTER odbyła się debata przy udziale przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego na temat polityki spójności i jej kształtu po roku 2027.

Podkreślano, że polityka spójności dąży do zrównoważonego rozwoju i wyrównywania różnic między regionami. Zwracano też uwagę na potrzebę uwzględniania zasady „nie szkodzić spójności” przy wszystkich politykach UE. Członkowie Komisji COTER podkreślili znaczenie podejścia ukierunkowanego na konkretne obszary – dopasowania wsparcia do partykularnych potrzeb regionów oraz stosowania wskaźników wykraczających poza PKB, aby lepiej oddać rzeczywiste problemy i dysproporcje z jakimi borykają się poszczególne regiony.

Zmiany w priorytetach finansowych UE po inwazji Rosji na Ukrainę

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że priorytety finansowe UE uległy zmianie. Obecnie najpilniejsze są inwestycje w bezpieczeństwo. Niemniej podkreślono, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem dla Europy bezpieczeństwa, polityka spójności musi być traktowane priorytetowo. 

Przyszłość Europy zależy od zmobilizowania potencjału wszystkich regionów

To właśnie regiony są miejscem realizacji polityk rozwojowych, inwestycji i reform, które przekładają się na wzrost konkurencyjności, bezpieczeństwa oraz poprawę jakości życia obywateli w całej Unii Europejskiej. Bez aktywnego włączenia regionów w procesy decyzyjne i zapewnienia im odpowiednich środków finansowych, nie będzie możliwe wyrównywanie szans ani pełne wykorzystanie potencjału integracji europejskiej. Polityka spójności powinna być dostosowana do specyficznych potrzeb i warunków poszczególnych regionów. Utrzymanie wysokiego poziomu finansowania polityki spójności ma kluczowe znaczenie dla umożliwienia wszystkim regionom, także tym słabiej rozwiniętym, pełnego udziału w korzyściach płynących z integracji europejskiej.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony