Aktualności - współpraca zagraniczna

Spotkanie z delegacją Ajmaku Centralnego Mongolii

Marszałek Adam Struzik i przewodniczący ajmaku Autor: fot. arch. UMWM

Na Mazowszu przez 2 dni na zaproszenie marszałka Adama Struzika przebywała delegacja Ajmaku Centralnego Mongolii na czele z przewodniczącym churału Munkhbaatarem Demberelem.

Marszałek Adam Struzik zapoznał gości z Mongolii ze specyfiką Mazowsza oraz poruszył kwestię nawiązania w przyszłości stałej współpracy.

 – Wprawdzie jest to nasze pierwsze spotkanie, ale ja już widzę duży potencjał do współpracy w dziedzinach takich jak gospodarka, rolnictwo, turystyka, innowacje czy edukacja. Mimo dzielącej nasze regiony odległości jestem przekonany, że dołożymy wszelkich starań, aby nasza kooperacja była korzystna dla społeczności naszych regionów – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

Ciekawym kierunkiem współpracy może być szeroko pojęta kultura, a w szczególności wymiana zespołów folklorystycznych.

 Przewodniczący churału przedstawicieli Munkhbaatar Demberel serdecznie podziękował za spotkanie i wymienił wiele punktów wspólnych między województwem mazowieckim i ajmakiem centralnym.

– Wierzę, że dzisiejsze rozmowy są początkiem współpracy między naszymi regionami i staną się podstawą do budowy swego rodzaju mostu między Mazowszem i ajmakiem centralnym, a także przyczynią się do nawiązania bliższych kontaktów między ich mieszkańcami – powiedział przewodniczący Munkhbaatar Demberel.

Po spotkaniu, goście z zagranicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka, gdzie ze szczególnym zainteresowaniem obejrzeli część wystawy poświęconej kulturze i życiu codziennemu Mongolii.

Drugiego dnia wizyty delegacji przedstawiono prezentację poświęconą polityce innowacyjności województwa mazowieckiego. W godzinach popołudniowych goście zwiedzili jeden z największych zakładów zajmujących się przetwórstwem i produkcją wyrobów drobiowych na Mazowszu.

Ajmak Centralny Mongolii

Ajmak centralny znajduje się wokół Ułan-Bator, stolicy Mongolii. Ma powierzchnię 74,8 tys. km2  i zamieszkuje go około 94 tys. osób. Stolicą ajmaku jest miasto Zuunmod.

Głównym sektorem gospodarki ajmaku centralnego jest rolnictwo odpowiadające za ponad 60% PKB ajmaku. Dominuje produkcja mięsa, mleka, uprawa ziemniaków i warzyw. W skali kraju ajmak centralny odpowiada za produkcję 16,8% zbóż, 64,4% ziemniaków, 20% warzyw i 46,7% roślin pastewnych.

 

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony