Aktualności - współpraca zagraniczna

O współpracy z regionem Ile-de-France

Autor: fot. arch. UMWM

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Etienne de Poncins złożył wizytę Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi.

Głównym tematem spotkania było nadanie nowej dynamiki relacjom województwa mazowieckiego z regionem Ile-de-France w wymiarze bilateralnym i trójstronnym w ramach tzw. Małego Trójkąta Weimarskiego.

Region Ile-de-France zawsze pomocny

Ile-de-France jest pierwszym stołecznym regionem, z którym województwo mazowieckie podpisało porozumienie o współpracy. Wspólne działania służyły głównie przygotowaniu Mazowsza do aplikowania i zarządzania funduszami europejskimi w kontekście przygotowań Polski do akcesji do Unii Europejskiej i pierwszych lat członkostwa.

Od maja 2006 r., po podpisaniu „Wspólnej deklaracji o współpracy między województwem mazowieckim, Regionem ile-de-France i Krajem Związkowym Brandenburgia”, współpraca ta była już trójstronna - rozszerzyła się o Brandenburgię. Szczególnie owocne były działania realizowane z udziałem młodzieży.

Oba kraje chcą wzmocnić współpracę

Ważnym impulsem do nadania nowego charakteru relacjom z Ile-de-France jest obustronna wola polityczna rządów Polski i Francji do ożywienia współpracy w formacie weimarskim. W tym kontekście podejmowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego kroki zmierzające do nadania nowej dynamiki tzw. Małemu Trójkątowi Weimarskiemu mają szanse zaowocować kolejnymi ciekawymi inicjatywami.

 – Myślę, że warto zawalczyć o tę współpracę. Potrzeba tylko nowego impulsu i woli władz trzech regionów – podkreślił Adam Struzik.

Wspólna historia łączy

Drugim ważnym impulsem uzasadniającym kontynuację relacji Mazowsza z Ile-de-France jest wspólne dziedzictwo historyczne Polski i Francji. Ambasador Francji zwrócił uwagę na warszawskie korzenie rodziny inżyniera André Citroëna. Z kolei marszałek Adam Struzik przypomniał historię miasta Żyrardów, które swoje początki i rozwój przemysłowy zawdzięcza francuskiemu pionierowi przemysłu lnianego – Filipowi de Girard.

– Ale podobnych śladów jest na Mazowszu więcej – przekonywał marszałek Adam Struzik, wymieniając m.in. niektóre mazowieckie miasta, które znalazły się na szlaku bojowym Napoleona Bonaparte: Ostrołęka, Pułtusk, Opinogóra. – Inspiracji do owocnego rozwijania i upamiętniania więzi polsko-francuskich jest wiele. Tylko od nas zależy co będziemy chcieli zrobić. Polska Prezydencja w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 r. oraz przypadająca w tym roku 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej stwarzają wyjątkowo przychylny kontekst do podejmowania inicjatyw w formacie relacji dwustronnych, weimarskich i europejskich” – podsumował marszałek.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony