Aktualności - współpraca zagraniczna

O opiece zdrowotnej i polityce spójności w UE

Obrady EKR Autor: Fot. Nina Małachowska

Poprawa dostępu do podstawowej opieki medycznej i wyzwania kadrowe w tym sektorze, zwłaszcza na terenach wiejskich, były jednym z tematów 166. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów z udziałem m.in. marszałka Adama Struzika.

Problemy w systemie opieki zdrowotnej

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje w krajach Unii Europejskiej do 2030 r. niedobór 4,1 mln pracowników służby zdrowia, mimo że sektor ten zatrudnia więcej osób, niż kiedykolwiek wcześniej. Deficyt ten wynika z różnych czynników, w tym m.in. pandemii COVID-19, nieodpowiedniego planowania, niskich wynagrodzeń, czy złych warunków pracy.

Systemy opieki zdrowotnej w 19 z 27 państw członkowskich są zdecentralizowane, co oznacza, że szpitalami zazwyczaj zarządzają regiony i to one są głównymi pracodawcami w tym sektorze. W opinii przyjętej 14 maja na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów zaznaczono, że władze lokalne i regionalne powinny aktywnie angażować się w opracowywanie i wdrażanie wszystkich unijnych strategii. W  dokumencie wskazano też, że niedobory kadrowe, obserwowane w sektorze opieki zdrowotnej, wymagają szeregu różnych rozwiązań. Zwrócono również uwagę na potrzebę pozyskiwania i zatrzymywania pracowników służby zdrowia oraz inwestycji w system szkoleń i rozwoju kariery. 

O polityce spójności

Członkowie Europejskiego Komitetu Reginów postulowali o silniejszą i odnowioną politykę spójności. Wyrazili swoje zaniepokojenie przedstawioną przez Komisję Europejską propozycją, która ma prowadzić do bardziej scentralizowanego zarządzania. Podkreślili, że zasadnicze znaczenie zapewniania funduszy na redukcję dysproporcji w rozwoju regionów ma utrzymanie programów regionalnych. 

W opinii przyjętej jednomyślnie na sesji plenarnej 15 maja przywódcy lokalni i regionalni przedstawili sposób, w jaki należy zmodernizować tę politykę po 2027 r. i przeprowadzić reformy powiązane z kompetencjami i potrzebami terytorialnymi. Wezwali też do reformy semestru europejskiego w kierunku wieloletniego podejścia terytorialnego podkreślając, że polityka spójności musi nadal koncentrować się na regionach.

Inauguracja 5. Edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

Zgromadzeni na 166. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów zainaugurowali 5. edycję Nagrody im. Pawła Adamowicza przyznawanej za odwagę i doskonałość w promowaniu wolności, solidarności i równości. Kandydatury do nagrody można zgłaszać do 31 października 2025 r.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony