Mazowsze serce Polski nr 1 (69) 2024

Podsłuchane, podpatrzone

Janina Ewa Orzełowska Autor: Arch. prywatne

Ciekawostki z Mazowsza

Pilnując bezpieczeństwa

Straż pożarna to gwarant bezpieczeństwa. Wie o tym członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska (klub PSL), która wzięła udział w świątecznym spotkaniu z dziećmi z gminy Stanisławów i druhami z lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Samorząd Województwa Mazowieckiego dba o to, by dobre nawyki były budowane od najmłodszych lat, a najlepiej robić to poprzez dobre wspomnienia.

Ferie zimowe start!

Przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego Krzysztof Piotr Skolimowski daje znak, że ferie zimowe w województwie mazowieckim trwają w najlepsze. Tradycyjnie popularnością cieszą się polskie góry, których śnieżna aura zachwyca w pełnej okazałości. Jedną z największych atrakcji są oczywiście skoki narciarskie, a przecież jak powszechnie wiadomo, to nasz sport narodowy.


Zdaniem radnych

Co było największym sukcesem Samorządu Mazowsza w 2023 r.?

Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub KO)

Skutecznie realizowaliśmy strategię zrównoważonego rozwoju regionu. Przyznaliśmy setki milionów pomocy finansowej dla gmin, powiatów i dzielnic m.st. Warszawy w ramach programów wsparcia – na ochotnicze straże pożarne, poprawę jakości powietrza, infrastrukturę sportową, drogową czy zakup autobusów szkolnych. Zrealizowaliśmy wiele inwestycji i remontów drogowych o wartości 642 mln zł, m.in.: tunel w Sulejówku oraz obwodnicę Sierpca.

Konrad Wojnarowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub PSL)

Samorząd Województwa Mazowieckiego, tak w roku 2023, jak i w całej kadencji, dbał o dobro wspólne Mazowszan. Dobra współpraca z samorządami różnych szczebli oraz realizacja wielu projektów sprawiły, że nasz region ciągle się rozwija. Jestem przekonany, że rok 2024 będzie podobny. Do realizacji zaplanowaliśmy blisko dwadzieścia programów wsparcia.


KALENDARIUM

477 lat temu

15 stycznia 1547 r. Siedlce uzyskały prawa miejskie.

111 lat temu

29 stycznia 1913 r. otwarto Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

99 lat temu

31 stycznia 1925 r. w „Kurierze Warszawskim” ukazała się pierwsza w Polsce krzyżówka.

65 lat temu

5 stycznia 1959 r. podjęto decyzję o budowie rafinerii w Płocku.

58 lat temu

26 stycznia 1966 r. dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia narządu (nerki).


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony