Mazowsze serce Polski nr 10 (66)
Wyśpiewane Mazowsze
Samorząd Województwa Mazowieckiego świętuje 25-lecie. Z tej okazji powstała piosenka o Mazowszu.
Pomysł zrealizowali najwięksi artyści: muzykę do słów Jacka Cygana skomponował Piotr Rubik i tak powstało „Moje Mazowsze”: pieśń, której premiera odbyła się w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej.
Swoje i swojskie
Pieśń miała pokazać piękno regionu: jego dziedzictwo, silne strony, ale przede wszystkim mieszkańców i uczucia, które towarzyszą im każdego dnia. To hołd złożony naszemu regionowi, jego historii, kulturze i pięknu.
– Mieszkamy, żyjemy i pracujemy na Mazowszu, które jest naszym domem, naszą małą ojczyzną. O tym mówi prezentowany utwór – mówi inicjator powstania pieśni wicemarszałek Wiesław Raboszuk (klub radnych KO). Jakie jest „jego” Mazowsze? – Moje Mazowsze przede wszystkim jest bardzo różnorodne. Lubię podróżować po Mazowszu – na szczęście mam taką pracę, która mi na to pozwala. Podczas tych podróży bardzo lubię oglądać krajobrazy Mazowsza – rzeki, łąki, jeziora i lasy. To właśnie mnie najbardziej cieszy, relaksuje – mówi wicemarszałek.
Łączące pokolenia
Piotr Rubik podkreśla dobrą współpracę z autorem tekstu „Mojego Mazowsza“:
– Zawsze z wielką przyjemnością pracuję z Jackiem Cyganem. To wybitny twórca. Nigdy się nie zawiodłem jakością, smakiem jego słów. Kiedy dostałem tekst „Mazowsza” okazało się, że jest to prawdziwa epopeja, którą trzeba ubrać w muzykę. Myślę, że wyszło bardzo fajnie. Jestem bardzo wdzięczny za zaproszenie do tego projektu.
A jak swoją pracę wspomina Jacek Cygan?
– Chodziłem miesiąc czy dwa z tym zadaniem, aż w końcu doszedłem do wniosku, że to musi być rzecz międzypokoleniowa. I dlatego różne obrazy, które w tej piosence po kolei stworzyłem, mówią o różnych pokoleniach i ich stosunku do Mazowsza.
Dołącz do pieśni
„Każdy ma swoje Mazowsze”. I – jak się okazuje – każdy ma szansę opisania go. Wystartował konkurs, w którym każdy dorosły Mazowszanin może dopisać zwrotkę do jubileuszowej pieśni. Choć nie stanie się ona częścią utworu, daje szansę na wyrażenie swych uczuć i więzi z regionem. Zwrotka nie może mieć więcej niż 210 znaków, łącznie ze spacjami.
– Nie chodzi o nagrody, ale o podzielenie się swoim obrazem tego, jak widzimy Mazowsze. Zachęcam, by pobrać regulamin, zapoznać się z nim i dać się wciągnąć w MAZOprzygodę, MAZOzabawę – mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM.
Szczegóły na mazovia.pl w zakładce konkursy.