Mazowsze serce Polski nr 10 (66)

Kulturalne Mazowsze

resized_Trzy_wysokie_kobiety__fot. Marta Ankiersztejn-56.jpg Autor: Fot. Marta Ankiersztejn

Wiele dzieje się na Mazowszu również w obszarze kultury. Spośród bogatego programu imprez kulturalnych szczególnie polecamy zamieszczone poniżej. Więcej wydarzeń kulturalnych na stronie mazovia.pl

Przemijanie – najważniejsze pytania, najtrudniejsze  pożegnania

17 listopada, w godz. 10.00–14.00

Pedagogiczna Biblioteka

Wojewódzka im. KEN w Warszawie

www.pbw.waw.pl

Niekoniecznie eschatologiczne rozważania o tym, co czeka każdego. To wizerunek pożegnań w literaturze i kulturze skonfrontowany z osobistym doświadczeniem. Wnikliwe rozmowy o przemijaniu, w których odwołamy się do najważniejszych w życiu relacji: matka–córka, matka–syn, rodzeństwo, przyjaciele przez ich obraz w tekstach kultury i nasze przemyślenia.

Gombrowiczowski laur

Jakub Nowak, autor książki „To przez ten wiatr” został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej w Vence (Francja) otrzymała Wiktoria Bieżuńska za książkę „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”.

Edward Albee „Trzy wysokie kobiety”

3, 4, 5 listopada

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka

www.teatrpolski.waw.pl

Czym jest los? Czym szczęście? Czym osobista odpowiedzialność za życiowe wybory? Ile jesteśmy w stanie znieść, żeby dopasować się do własnych i cudzych wyobrażeń o szczęściu i życiowym sukcesie? Te zasadnicze pytania, które zadaje w swojej sztuce autor, są sednem dyskusji toczącej się od wieków. Zadają je również twórcy spektaklu, szukając w tekście Edwarda Albee’ego współczesnych kontekstów.

Wchodzimy w świat kobiety, której życie zostało precyzyjnie zaprogramowane, którą od młodzieńczych lat ćwiczono do spełniania oczekiwań, jakie miał wobec niej świat. Oczekiwań, których realizacja miała dać jej prestiż, pozycję, dobre życie – szczęście. A jednak to nie wystarczyło. Przepis na szczęście nie zadziałał. Po czyjej stronie zatem leży wina?

„90 lat linii średnicowej w Warszawie 1933–2023”

do 31 marca 2024 r.

Stacja Muzeum

www.stacjamuzeum.pl

Wystawa przedstawia w sposób przekrojowy historię budowy linii średnicowej od pierwszych koncepcji jej przebiegu z końca XIX w., aż do zrealizowanego ostatecznie projektu autorstwa prof. Aleksandra

Wasiutyńskiego. Ekspozycja przybliża sylwetki najważniejszych postaci związanych z budową, elektryfikacją i powojenną odbudową „średnicy”: prof. Aleksandra Wasiutyńskiego, inż. Juliana Eberhardta, prof. Romana Podoskiego, prof. Czesława Przybylskiego czy Arseniusza Romanowicza.

Dla Niepodległej….

8 listopada, godz. 17.00

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

www.muzeumciechanow.pl

Uroczystość z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. W programie: wykład Lecha Zduńczyka „Kobiety w Powstaniu Styczniowym na północnym Mazowszu” oraz koncert w wykonaniu Michała Gogolewskiego przy akompaniamencie Piotra Skupniewicza (fortepian). Usłyszymy arie i pieśni polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Jana Karola Galla, Mieczysława Karłowicza.

XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania

15-19 listopada

Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

www.mik.waw.pl

Temat tegorocznej edycji brzmi: „Przekazać dalej”. Organizatorzy chcą skupić się na transmisji, przekazywaniu historii, dziedzictwa i etosu opowiadacza/opowiadaczki, zadać pytanie o obecność sztuki opowiadania w kontekście kultury współczesnej. Czym różni się sztuka opowiadania od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje?

Jesienne inspiracje – koncert Piotra Salaty

5 listopada, godz. 14.00

Europejskie Centrum Artystyczne im. F. Chopina w Sannikach

www.ecasanniki.pl

Piotr Salata to kompozytor i kompozytor ze zjawiskową barwą głosu – głęboką, nieco szorstką, lecz bardzo ciepłą. Piosenki traktują o życiu, emocjach. Przyjdźcie, posłuchajcie.

„Polscy Monachijczycy”

do 10 lutego 2024 r.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

www.muzeum.edu.pl

Mianem „szkoły monachijskiej” określano w dziejach sztuki polskiej artystów, którzy podjęli bądź kontynuowali edukację w stolicy Bawarii. Na wystawie pokazano 40 prac malarzy działających od 1 poł. XIX do pocz. XX w., wśród których zobaczymy obrazy m.in.: Jana Nepomucena Głowackiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego czy związanych z Radomiem i niedalekim Orońskiem (odpowiednio) – Jacka Malczewskiego oraz Józefa Brandta (nieformalnego lidera grupy). Prezentowane prace znajdujących się na co dzień w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

„Myślnik. Słowo jako materia sztuki”

do 31 grudnia

Muzeum Literatury w Warszawie

www.muzeumliteratury.pl

Ekspozycja zwraca uwagę zwłaszcza na „praktykowanie” pewnych słów przez artystów wizualnych. Poprzez zgromadzone dzieła sztuki, rękopisy czy bibliofilskie wydania książek, wystawa ukazuje różne etapy redagowania i uwalniania słów przez autorów – od milczenia, przez nanoszenie ich na powierzchnię obiektów, rozsyłanie w przestrzeń; po oddanie ich w ręce użytkowników.

Anna Serafińska Chopin Trio

9 listopada

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

www.muzeumkochanowski.pl

Klasyczne utwory Chopina splecione z jazzowymi motywami w unikalnej aranżacji na głos, fortepian i perkusję. Annie Serafińskiej towarzyszą znakomici muzycy: Rafał Stępień (fortepian) oraz Cezary Konrad (perkusja). Kompozycje takie jak „Grande Valse Brillante Es-dur”, „Mazurek C-dur op. 24 nr 2” czy pieśń „Życzenie” nabierają w wykonaniu tego trio niespotykanej świeżości i oryginalnego brzmienia. Anna Serafińska jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2004 r. jako pierwsza w Polsce uzyskała stopień doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego, aktualnie jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych. Prodziekan na wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka m.in. I nagrody oraz nagrody publiczności na Shure Montreux Jazz Voice Competition 2004.  Pracowała również jako konsultantka wokalna telewizyjnych talent show.


Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach:

Serdecznie zapraszam. W Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach chwalimy się największą w Polsce kolekcją części rakiet balistycznych V-2 oraz spuścizną dzieł autorstwa artystów pochodzących z naszego miasta, a mających wpływ na sztukę powojennej Polski: Małgorzaty Łady-Maciągowej, Michała Borucińskiego, sióstr Ireny i Joanny Karpińskich, Jerzego Tchórzewskiego, Henryka Albina Tomaszewskiego i Konstantego Laszczki. Nasz oddział, czyli Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie ma największy potencjał turystyczny z najładniejszym parkiem we wschodniej części województwa mazowieckiego, z ekspozycją stałą w budynku dworu i czasowymi w oficynie, z pokojami gościnnymi oraz możliwością urządzania spotkań rodzinnych czy warsztatów w wiacie parkowej ładnie umeblowanej. Natomiast drugi nasz oddział to Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, placówka o charakterze technicznym. Tutaj oprócz zwiedzania ekspozycji o tematyce pożarniczej, oferujemy zwiedzającym umundurowanie strażackie i ćwiczenia strzelania z hydronetki wodą do tarczy.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony