Mazowsze serce Polski nr 5 (61) 2023

Ćwierć wieku województwa

logo 25 lat samorządu województwa mazowieckiego Autor: arch. UMWM

„Samorząd ma sens tylko wtedy, gdy obywatele mają poczucie tożsamości i dumy ze swojej »małej ojczyzny «”. prof. Michał Kulesza

Reforma administracyjna, przyjęta ustawą z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa zmieniła podział terytorialny kraju. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Jednocześnie utworzono na tym szczeblu władzę samorządową, co miało służyć dalszej decentralizacji państwa i wzmocnieniu regionów.

Wolne wybory samorządowe wyzwoliły w Polakach ogromne pokłady energii. To był milowy krok w budowaniu silnych regionów.

Przekazanie samorządom zadań publicznych przyczyniło się do sprawniejszego wykonywania i lepszego dostępu do wielu usług ważnych dla mieszkańców. Zielone światło w pełni wykorzystano – zaangażowanie samorządowców i zapał społeczeństwa przyniosły wymierne efekty.

Po 25 latach Mazowsze postrzegane jest jako najbogatszy i najbardziej konkurencyjny region Polski. Ten sukces to efekt pracy, pasji, ale i współpracy nas wszystkich – mieszkańców, przedsiębiorców, naukowców i samorządowców.

 

prof. Michał Kulesza 

Prawnik, specjalista w zakresie samorządu terytorialnego. (zmarł w 2013 r.). Po przemianach w 1989 r. współtworzył reformę samorządową Polski. Był też założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika „Wspólnota”, twórcą i redaktorem naczelnym miesięcznika „Samorząd Terytorialny”. Pamiętamy jego determinację, konsekwencję  w działaniu i olbrzymią pasję, z jaką pracował na rzecz samorządu.

Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub KO)

Reforma administracyjna rządu premiera Jerzego Buzka pozwoliła na wyzwolenie ogromnej energii na Mazowszu. Wspólnie z mieszkańcami, przedsiębiorcami, samorządowcami zbudowaliśmy nowoczesny region, wytwarzający blisko jedną czwartą PKB Polski. Dziś Mazowsze jest coraz lepszym miejscem do życia i jednym z najszybciej rozwijających się regionów Europy, skutecznie pozyskującym fundusze z UE.

 

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego (klub PSL)

Samorząd i samorządność to jedna z najbardziej udanych reform w Polsce. W ciągu ćwierć wieku województwo mazowieckie przebyło ogromną drogę cywilizacyjną. Był to czas prawdziwych przemian i sukcesów – mimo pojawiających się zagrożeń. Zrodziła się tożsamość mazowiecka, zmieniła się mentalność ludzi. Czują się oni bardziej współodpowiedzialni za rozwój swoich lokalnych wspólnot i chcą o nich współdecydować.

 

Waldemar Kuliński, sekretarz województwa – dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie

W 1999 r., kiedy zaczęły organizować się samorządy, to był czas entuzjazmu, nauki i organizacji. Wszyscy wtedy dopiero uczyliśmy się samorządności. Patrząc na Mazowsze sprzed 25 lat i dziś, widzimy olbrzymie różnice. Można powiedzieć, że to zmiany cywilizacyjne. Nie byłoby to możliwe bez ciężkiej pracy wielu środowisk oraz członkostwa w UE.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony