Mazowsze serce Polski nr 3 (83) 2025

X sesja sejmiku Mazowsza

Ludwik Rakowski Autor: Arch. UMWM

Mazowsze ma „Plan gospodarki odpadami”. Na jego podstawie samorządy gminne w najbliższym półroczu przyjmą regulaminy utrzymania czystości i porządku na swoim terenie. Jakie jeszcze zapadły decyzje?

Plan gospodarki odpadami dla Mazowsza 2030

Radni uchwalili „Plan gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030” (PGO WM 2030). To istotny dokument z kilku powodów.

– Plan konieczny jest do koordynowania i zarządzania gospodarką odpadami na Mazowszu. Daje też możliwość starania się o środki z Unii Europejskiej. Pozwoli w bezpieczny sposób zagospodarować powstające na Mazowszu odpady – podkreśla przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski (klub KO).

PGO WM 2030 obejmuje pełen zakres zadań koniecznych do zapewnienia zintegrowanej gospodarki odpadami w sposób gwarantujący ochronę środowiska. Uwzględnia on obecne i przyszłe możliwości, uwarunkowania ekonomiczne oraz poziom technologiczny infrastruktury. Zawiera informacje na temat zapobiegania powstawaniu odpadów oraz określa zasady wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. Daje możliwość ubiegania się o środki z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na rozwój infrastruktury do przetwarzania odpadów.

Nowelizacja regulaminu Nagrody im. C.K. Norwida

Radni wprowadzili zmiany do regulaminu Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida. Nowelizacja polega m.in. na rozszerzeniu grona laureatów w edycjach jubileuszowych nagrody. Co pięć lat nagroda Dzieło Życia będzie wręczana we wszystkich czterech dziedzinach, tj. literatury, muzyki, sztuk plastycznych i teatru. Po raz pierwszy stanie się to w 2026 r., czyli w 25. edycji nagrody. W pozostałych latach, tak jak do tej pory, laureatem Dzieła Życia będzie osoba tworząca w jednej z czterech ww. dziedzin.

Mazowiecka Rada Sportu

Zarząd Województwa Mazowieckiego w listopadzie ub.r. powołał Mazowiecką Radę Sportu. Jest ona ciałem kolegialnym o charakterze opiniodawczo-doradczym, a jej członkowie pełnią funkcje społecznie. Podczas sesji wybrano reprezentantów sejmiku. W radzie działać będą: Krzysztof Chaberski (klub KO), Rafał Kowalczyk (klub TD-PSL-PL2050) i Michał Orliński (klub PiS).

Instrument wsparcia zadań ważnych

Na wnioski beneficjentów sejmik zmienił uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej na realizację projektów w ramach „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”. Realizacja 1026 projektów pochłonie ponad 2 mld zł.

Dotacje dla bibliotek

Powiaty: białobrzeski, otwocki, przysuski, sierpecki i wołomiński, które w ramach powiatowych bibliotek publicznych prowadzą działy pedagogiczne, otrzymają w tym roku dotacje celowe w wysokości od 182 do 250 tys. zł. Zostały one udzielone na mocy porozumień na lata 2023–2027.

Inne decyzje sejmiku

Znowelizowane zostały: Wieloletnia Prognoza Finansowa Województwa Mazowieckiego na lata 2025–2038 oraz budżet województwa na 2025 r., a także „Roczny program współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 rok”.

Ponadto sejmik wprowadził zmiany w statucie Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie oraz w wykazie przystanków komunikacyjnych w ciągach dróg wojewódzkich. Zapoznał się też z informacją o aktualnej sytuacji i perspektywach rozwoju Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz z działalnością Zarządu Województwa Mazowieckiego od 4 grudnia 2024 r. do 14 lutego 2025 r.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony