Mazowsze serce Polski nr 3 (83) 2025
Dzień sołtysa

11 marca przypada Dzień Sołtysa. Święto zostało ustanowione, by uhonorować lokalnych liderów, jakimi są sołtysi, podziękować im za ciężką pracę, trud i zaangażowanie.
Kinga Witkowska, sołtyska Bodzanowa, została laureatką ostatniej XIV edycji konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Pani Kinga jest również liderem akcji Operacja Czysta Rzeka na terenie Mazowsza. Mobilizuje lokalną społeczność do działania na rzecz ochrony rzeki Mołtawy. Zachęca też inne miejscowości do wzięcia udziału w tej kampanii. Szczegóły akcji: operacjarzeka.pl.
XII/XIII wiek – to wówczas utworzony został urząd sołtysa we wsiach lokowanych na prawie niemieckim.
Najważniejsze kompetencje sołtysa:
- reprezentowanie sołectwa
- zwoływanie zebrań wiejskich
- realizowanie uchwał rady gminy dotyczących sołectwa
- pobieranie podatku rolnego i leśnego
- uczestniczenie w sesjach rady gminy oraz w pracach jej organów bez prawa do głosowania oraz udział w posiedzeniach komisji rady gminy, jeśli rozpatrywane są sprawy sołectwa.
40 tys. zł wynosi pula nagród w tegorocznej 9. edycji konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku!”.
15 tys. zł to maksymalne wsparcie, jakie sołectwo może otrzymać na jeden projekt w ramach autorskiego programu samorządu województwa „Mazowsze dla sołectw”.
3365 Mazowszanek jest sołtyskami. Panów sołtysów mamy 3924*.
Adam Struzik, marszałek województwa (klub TD-PSL-PL2050)
– Mazowieccy sołtysi i mieszkańcy terenów wiejskich niejednokrotnie udowodnili, że potrafią być aktywni i kreatywni. Świetnie wykorzystują fundusze unijne i z powodzeniem sięgają po środki z naszych programów wsparcia. Wszystkim Sołtyskom i Sołtysom dziękuję za ich nieocenioną pracę, zrozumienie i troskę o drugiego człowieka. Życzę wielu sukcesów, realizacji marzeń i planów dla dobra swoich małych Ojczyzn, a także energii i wytrwałości w realizowaniu podjętych zadań.