Dzieje się na Mazowszu

Prapremiera „Placu Świętej Trójcy” Oleksandra Overchuka

Szymon Cempura Autor: Waldemar Lawendowski
Nazwa Prapremiera „Placu Świętej Trójcy” Oleksandra Overchuka
Opis „Plac Świętej Trójcy” - performance o trzech końcach autorstwa Oleksandra Overchuka na podstawie zbiorów opowiadań Brunona Schulza „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod Klepsydrą”

Data rozpoczęcia wydarzenia: 20 stycznia 2024 19:00

Data zakończenia wydarzenia: 20 stycznia 2024 21:00

Lokalizacja wydarzenia: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, Scena Piekiełko

W sobotę 20 stycznia w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, na Scenie Piekiełko odbędzie się prapremiera „Placu Świętej Trójcy” Oleksandra Overchuka na podstawie zbiorów opowiadań Brunona Schulza „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod Klepsydrą”.

„Plac Świętej Trójcy” to 381. premiera teatru i 4. premiera sezonu 2023/2024.

Inscenizacja/Realizacja: Oleksandr Overchuk

Monodram Szymona Cempury

Oleksandr Overchuk - scenograf Narodowego Teatru im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie. Urodził się w 1960 r. we Lwowie w rodzinie rzeźbiarza Anatolija Overchuka. W 1988 ukończył Lwowską ASP. Był jednym z inicjatorów i uczestników wspólnego projektu Lwowskiego Oddziału Narodowego Związku Działaczy Teatru Ukrainy i Federacji Organizacji Polskich w Ukrainie  – Scena-Studio Galicjana (Lwów 2000) – eksperymentalnej sceny przeznaczonej do wystawienia sztuk na pograniczu polsko-ukraińskim w językach obu kultur. Jest autorem m.in. tomiku poetyckiego „Epistulae ad proximum” (Listy do Sąsiada), inspirowanego twórczością Zbigniewa Herberta (Wydawnictwo AULA, Warszawa 2013); opowiadania „Skażony apokryf” („Twórczość”, nr 10, 2022).

Współpracuje z teatrem w Płocku i czeskimi scenami w Ołomuńcu oraz Czeskim Cieszynie. Jego indywidualna działalność teatralna jest związana z formą „teatru scenografa”, w którym syntezuje się doświadczenie polskiej i ukraińskiej szkół scenografii.

Otrzymał odznaczenia: Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2009), Brązowy medal „Gloria Artis” (2019), Medal Rodziny Hetmana I. Mazepy (2019).

Jest autorem inscenizacji i reżyserem przedstawienia „Plac Świętej Trójcy” wg Brunona Schulza („Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą”).

W Płocku realizował scenografie do „Opery żebraczej” Johna Graya w reż. Wiesława Rudzkiego (2009 r.), „Drugiego pokoju” Zbigniewa Herberta w reż. Jacka Mąki (2008 r.), „Listów naszych Czytelników” w wykonaniu Marka Mokrowieckiego (integralną częścią przedstawienia był film „Śladami Zbigniewa Herberta we Lwowie” w reż. Małgorzaty Szyszki, w którym Oleksandr był narratorem) oraz „Hamleta” Szekspira w reż. Marka Mokrowieckiego (2012 r.).


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony