Dzieje się na Mazowszu
Uroczyste nadanie imienia Księcia Janusza Radziwiłła sali wystawienniczej w Muzeum Niepodległości

Nazwa | Uroczyste nadanie imienia Księcia Janusza Radziwiłła sali wystawienniczej w Muzeum Niepodległości |
---|---|
Opis | Spotkanie w ramach cyklu „Salon Dobrej Książki” |
Data rozpoczęcia wydarzenia: 8 kwietnia 2025 14:00
Data zakończenia wydarzenia: 8 kwietnia 2025 16:00
Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Niepodległości - Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
Uczczenie pamięci Księcia Janusza Radziwiłła przez to szczególny moment, w którym historia splata się z teraźniejszością, a pamięć o wybitnym rodzie Radziwiłłów zostaje znów trwale wpisana w mury instytucji. Wezmą w nim udział przedstawiciele znamienitego rodu Radziwiłłów, co podkreśla wagę tego wydarzenia i łączy nas z wielowiekową tradycją.
Salon Dobrej Książki poświęcony publikacji Anety Aleksandry Dudy „Ordynat ołycki książę Janusz Radziwiłł i jego rodzina”. To wyjątkowa okazja, by zgłębić wiedzę o życiu i działalności Księcia Janusza Radziwiłła oraz jego rodziny, ich wpływie na polską historię i kulturę.
W książce ukazano życie członka arystokratycznego rodu Janusza Radziwiłła i jego bliższej i dalszej rodziny w aspekcie społecznym i gospodarczym na przestrzeni od połowy wieku XIX do 1939 r.
Książę Janusz Radziwiłł, XV i ostatni ordynat na Ołyce, jednej z trzech najstarszych polskich ordynacji, został przedstawiony jako członek rodziny o wielowiekowych tradycjach, arystokrata oraz właściciel majątku w Nieborowie, Szpanowie na Wołyniu i pałacu w Warszawie. Zaprezentowanie stylu życia berlińskiej linii Radziwiłłów, z której wywodził się książę, a z którą był niezwykle związany, pozwoliło na uwypuklenie cech arystokracji polskiej w II połowie wieku XIX i pokazanie zmian, jakie zaszły w obrębie tej sfery w I połowie wieku XX.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania historii, do spotkania z przeszłością, która wciąż inspiruje i uczy. To wyjątkowa okazja, by zgłębić wiedzę o rodzie Radziwiłłów, ich wpływie na polską kulturę i gospodarkę, a także by oddać hołd człowiekowi, który na zawsze zapisał się w annałach naszej historii.
Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na uroczystości do dnia 7 kwietnia 2025 r. na adres mailowy: potwierdzenia@muzn.pl