Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na spotkanie, którego tematem będzie życie i twórczość Stanisława Skolimowskiego (1937–2014). Jego prace malarskie prezentowane są stale na wystawie „Stanisław Skolimowski. Nierzeczywiste”, której wspólne zwiedzanie odbędzie się w ramach wydarzenia.
Powstanie Styczniowe, skierowane przeciw rządom caratu, wybuchło w Królestwie Polskim w nocy 22 stycznia 1863 roku. Pod względem militarnym, jak również politycznym i strategicznym okazało się niedostatecznie przygotowane. A jednak trwało piętnaście miesięcy, będąc najdłuższą walką zbrojną prowadzoną przez Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
Dzień 17 stycznia 1945 r. w Warszawie to wiele obrazów i rzeźb pokazujących to, co w historii w okresie PRL zwykło nazywać się wyzwoleniem Warszawy, zaś po 1989 roku rozgorzały dysputy czy na pewno było to wyzwolenie, skoro miasto było niemal opustoszałe. Jak te wydarzenia przedstawiali artyści?
Uczestnicy konferencji zapraszają wszystkich zainteresowanych w swoistą podróż w czasie. Przedstawione zostaną idee i pomysły na odbudowę stolicy, sylwetki ludzi starających się sprostać ówczesnym wyzwaniom, oraz funkcjonujące społecznie przestrzenie pamięci o trudnych latach budowy powojennego życia.