Dzieje się na Mazowszu

Rysunki Zofii Wielowieyskiej-Ratkowskiej w Galerii Jednego Obiektu

fragment jednego z rysunków Autor: fot. materiały Muzeum Niepodległości w Warszawie
Nazwa Rysunki Zofii Wielowieyskiej-Ratkowskiej w Galerii Jednego Obiektu
Opis Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentuje szkice stanowiące bezcenny zapis dramatycznych wydarzeń związanych z aresztowaniem rodziny Fików.

Data rozpoczęcia wydarzenia: 25 kwietnia 2025 14:00

Data zakończenia wydarzenia: 25 kwietnia 2025 15:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Niepodległości w Warszawie

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentuje szkice stanowiące bezcenny zapis dramatycznych wydarzeń związanych z aresztowaniem rodziny Fików.

Te unikatowe prace powstały w pamiętną noc poprzedzającą oraz rankiem po ujęciu w Krakowie, przy ulicy Kujawskiej 11, Ignacego Fika (1904-1942) – wybitnego poetę, publicystę, krytyka literackiego i aktywnego działacza politycznego. To tragiczne zdarzenie miało miejsce w październiku 1942 roku. Ignacy Fik, po okrutnym śledztwie w Więzieniu Montelupich, został stracony w zbiorowej egzekucji w Krakowie w listopadzie tego samego roku. Jego małżonka, Helena Moskwianka (1903-1943), zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Świadkiem tych bolesnych chwil była ich córka, Marta (1937-1995), którą Zofia Wielowieyska-Ratkowska utrwaliła na swoich poruszających szkicach. Marta Fik stała się wybitną polską historyczką i cenioną recenzentką teatralną. Była profesorką Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, wykładowczynią Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz krakowskiej i warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jej badania koncentrowały się głównie na powojennej kulturze polskiej, a jako krytyk teatralny współpracowała z tak uznanymi tytułami jak miesięcznik „Teatr” i tygodnik „Polityka”.

Więcej informacji na stronie Muzeum Niepodległości w Warszawie


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony