Dzieje się na Mazowszu

Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na wernisaż wystawy „Państwo pierwszych Piastów do połowy XI wieku”

plakat korona.jpg Autor: mat. promocyjne organizatora
Nazwa Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na wernisaż wystawy „Państwo pierwszych Piastów do połowy XI wieku”
Opis wystawa czasowa

Data rozpoczęcia wydarzenia: 11 kwietnia 2025 18:00

Data zakończenia wydarzenia: 11 kwietnia 2025 19:00

Lokalizacja wydarzenia: Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 1

W piątek 11 kwietnia br. o godz. 18.00 Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach zaprasza na wernisaż wystawy historycznej „Państwo pierwszych Piastów do połowy XI wieku”. Będzie ją można oglądać do 19 października 2025 r.

Tysiąc lat temu, wiosną 1025 r., Bolesław Chrobry został królem. Kilka miesięcy później jego syn Mieszko II również został koronowany. Te wiekopomne wydarzenia miały miejsce około sześćdziesięciu lat po wejściu ziem polskich do kręgu chrześcijańskiej Europy i około trzydziestu od zjednoczenia krain później nazwanych Polską.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach pokazuje czasy formowania się polskiej państwowości. Pozwala prześledzić dzieje polityczne od Mieszka I po Kazimierza Odnowiciela. Pokazuje ówczesną wojskowość, m.in. poprzez prezentację broni. Zwraca tu uwagę hak z wałów grodu gnieźnieńskiego.

Bardzo ważna część ekspozycji dotyczy przemian religijnych. Ukazane są zabytki związane z wierzeniami pogańskimi oraz z chrześcijaństwem. Została podkreślona waga przyjęcia chrztu przez Mieszka I oraz rola chrześcijaństwa w tamtym okresie.

Ekspozycja jest także próbą pokazania, jak żyli wówczas nasi przodkowie: jak mieszkali, co jedli i jak zdobywali pożywienie, w co się ubierali i jak się ozdabiali, jak pracowali i się bawili. Warto zwrócić uwagę na przepiękną wczesnośredniowieczną biżuterię, zdobione oprawki i okładziny, przedmioty związane z wierzeniami pogańskimi oraz z chrześcijaństwem, instrumenty muzyczne, fragmenty tkanin, zabawki, piony do gry, a także narzędzia używane w domu, polu i warsztacie rzemieślniczym. Uzupełnieniem są rekonstrukcje strojów z epoki.

Eksponaty zostały wypożyczone z licznych muzeów i instytucji oraz od osób prywatnych. Wszystkie zgromadzone zabytki pochodzą z wczesnego średniowiecza, większość z X i XI wieku.

Wystawę rozpocznie wernisaż, na którym wystąpi Grupa Odtwórstwa Historycznego „Drużyna Grodów Czerwieńskich” specjalizująca się w rekonstrukcji historycznej X-XI w. Będzie można również spróbować produktów, które spożywano w tamtych czasach.

Sponsorem wystawy jest firma TECHNO-SYSTEM z Siedlec, specjalizująca się w montażu klimatyzacji, wentylacji, monitoringu i alarmów.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony