Dzieje się na Mazowszu

Happening, muzykowanie i warsztaty w Szydłowcu

Plakat promujący wydarzenie Autor: fot. MILM w Szydłowcu
Nazwa Happening "Ballady dziadowskie" i warsztaty "Jak zbudować lirę korbową"
Opis impreza plenerowa

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na happening "Ballady dziadowskie" i warsztaty "Jak zbudować lirę korbową".

Happening "Ballady dziadowskie"

W niedzielę 17 września 2023 r. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na spotkanie z lirnikiem.

Na Rynku Wielkim w Szydłowcu, u bram kościoła pw. św. Zygmunta, odbędzie się happening „Ballady dziadowskie”. W roli dziada-lirnika wystąpi Jan Malisz. Wydarzenie będzie odtworzeniem najbardziej typowej dla polskiej kultury kresowej z przełomu XIX i XX wieku sytuacji wykonawczej z udziałem liry korbowej.

Wprawdzie obszar występowania liry korbowej ograniczał się w tamtym czasie do Ukrainy, ale zasięg działalności lirników był znacznie szerszy i sięgał także północnej Małopolski (dziś południowa część województwa mazowieckiego).

Ballady w akompaniamencie liry korbowej będą wykonywane w godzinach 11:30-13:00.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Warsztaty „Jak zbudować lirę korbową”

W poniedziałek 18 września o godzinie 16:00 w Centrum Naukowo-Administracyjnym Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (ul. Kąpielowa 8, Szydłowiec) odbędą się warsztaty „Jak zbudować lirę korbową”.

Jan Malisz (twórca ludowy, muzyk, multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów muzycznych) opowie o budowie ludowych instrumentów muzycznych. Szczególną uwagę skupi na nietypowej budowie liry korbowej, w której rolę smyczka pełni koło wprawiane w ruch korbką i która jest zapewne pierwszym instrumentem strunowym z klawiaturą.

Częścią warsztatów będzie próba wspólnego muzykowanie na prezentowanych ludowych instrumentach muzycznych.

Zapisy na warsztaty: tel. +48 617 17 89. Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony