Aktualności
WRDS o ekologii
Odbyło się kolejne, już XIV posiedzenie Zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego działającego w ramach WRDS.
Gospodarka odpadami
Zespół roboczy ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego podjął temat gospodarki odpadami komunalnymi w województwie mazowieckim z uwzględnieniem gospodarki o obiegu zamkniętym w aspekcie prawnym, ekonomicznym i organizacyjnym. Prezentację w tym zakresie przedstawił dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Marcin Podgórski, następnie odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Komisji Ochrony Środowiska w Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami.
Zdaniem przewodniczącego zespołu Waldemara Dubińskiego należy przede wszystkim zapobiegać powstawaniu odpadów i podjąć działania mające na celu produkcję opakowań wielokrotnego użytku.
Radny Województwa Mazowieckiego, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska w Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Augustyniak zwrócił uwagę, że bez uregulowania kwestii dotyczących systemu opakowań, społeczeństwo długo będzie się borykać z problemem nadmiaru odpadów. Podkreślił, że w proces gospodarki odpadami, również finansowo, powinni został włączeni producenci, którzy przecież mają wpływ na rodzaj opakowań stosowanych w wytwarzanych towarach. Jak zauważył, priorytetem producentów winna być dbałość o to, aby wytwarzane produkty posiadały opakowania jak najmniej uciążliwe dla środowiska.
Naczelnik Wydziału Odpadów Komunalnych z Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska powiedziała, że rozwiązaniem problemów może być prowadzenie działań informacyjnych i uświadamianie społeczeństwa, jak ważne jest dbanie o środowisko. Wspomniała, że ważna jest współpraca między samorządami, a rządem, aby wypracowywać wspólne, optymalne rozwiązania, zaspokajające interesy wszystkich stron.
Przedstawicielka Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku Małgorzata Kajak, jako praktyk, zauważyła, że firmy na etapie projektowania produktu, powinny mieć na uwadze ponowną możliwość jego przetworzenia i powtórnego wykorzystania. Zdarza się, że opakowania mają tak skomplikowaną strukturę, że niemożliwe jest ich przetworzenie. Wszystko to przyczynia się do wzrostu cen za odbiór odpadów. Zmiany legislacyjne natomiast powodują wstrzymanie inwestycji w zakładach gospodarowania odpadami, gdyż trudno przewidzieć, w jakim kierunku firma może się rozwijać.
Czyste powietrze
– Zamieczyszczone powietrze szkodzi, to są elementy potwierdzone badaniami naukowymi, ale też danymi pochodzącymi ze służby zdrowia – zasygnalizował dyrektor Marcin Podgórski, który w formie ciekawej prezentacji pokrótce wprowadził członków zespołu w zapisy nowelizacji uchwały antysmogowej województwa mazowieckiego. Zanieczyszczenie powietrza, głównie drobnymi pyłami, wpływa na przedwczesne zgony, zwiększa możliwość zachorowania na wiele groźnych chorób, stąd działania władz województwa zmierzające do poprawy jakości powietrza.
Sprawy różne
Członkowie Zespołu przyjęli również uchwałę w sprawie zmian Regulaminu Zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego oraz ustalili tematy do omówienia na następnym posiedzeniu.