Aktualności

Posiedzenie Prezydium WRDS

Autor: arch. UMWM

W dniu 28 marca 2022 r. odbyło się posiedzenie Prezydium WRDS w formule wideokonferencji.

Pomoc dla uchodźców

Porządek obrad posiedzenia prezydium WRDS uzupełniony został, na wniosek Marszałka Województwa, o bieżącą informację na temat działań związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Pan Adam Struzik zaznaczył, że od początku agresji na niepodległą Ukrainę, samorząd województwa podejmuje szereg decyzji mających pomóc sąsiadom ze wschodu. Władze regionu zakupią środki medyczne i opatrunkowe, a także niezbędny sprzęt. Dla Ukrainy przekazanych zostało już 8 karetek wypełnionych zarówno w aparaturę medyczną, leki, jak też inne niezbędne rzeczy np. koce czy środki higieniczne. Na granicę wyjechało już pięć pociągów humanitarnych w barwach Kolei Mazowieckich wyposażonych w niezbędną, doraźną pomoc – jedzenie, picie, środki higieniczne oraz drobne zabawki dla dzieci, które przywiozły uchodźców zarówno do Warszawy, jak i Siedlec. Decyzją radnych województwa przeznaczono 2 mln zł na ok. 100 tys. ciepłych posiłków. Ich przygotowaniem zajmą się mazowieckie podmioty ekonomii społecznej – m.in. spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej, fundacje prowadzące bary, restauracje. Władze województwa zrealizują także projekt unijny o wartości 15 mln zł, dzięki któremu możliwe będzie wsparcie uchodźców przebywających na terenie Mazowsza. Województwo udzieliło również wsparcia w transporcie dzieci z domu dziecka z obwodu winnickiego. Pan Marszałek zwrócił uwagę także na czekające wyzwania związane między innymi z zapewnieniem opieki i edukacji przybywającym dzieciom oraz pracy ich matkom. Jak zauważył konieczne jest zintegrowanie działań pomocowych na różnych szczeblach.

Europejski Fundusz Społeczny+

Podczas zdalnego posiedzenia członkowie Prezydium WRDS wraz z przedstawicielami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego rozmawiali na temat wzmocnienia potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego na Mazowszu. Zaprezentowana została propozycja dodatkowych zapisów w programie Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 wypracowanych przez środowisko NGO w ramach Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Podsumowanie posiedzeń zespołów roboczych działających w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim

Wiceprzewodniczący WRDS, a zarazem Przewodniczący Zespołu roboczego ds. rozwoju dialogu pan Jan Przywoźny podsumował wspólne posiedzenie Zespołu roboczego ds. rozwoju dialogu oraz Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia z 10 lutego br. Poświęcone ono było problemowi dialogu społecznego i postulatów pracowniczych w dwóch domach pomocy społecznej w powiecie piaseczyńskim – w DPS w Górze Kalwarii oraz w DPS w Konstancinie Jeziornej. Poinformował, że podczas długiej dyskusji strony ustaliły, iż zorganizują spotkanie w celu omówienia zgłaszanych problemów, na które zaproszą obserwatora z ramienia WRDS.

Pan Jan Przywoźny złożył krótkie sprawozdanie także z posiedzenia Zespołu, któremu przewodniczył 15 lutego br. poświęconego omówieniu wniosku Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pracowników Służb Ruchu Lotniczego, w którym strona społeczna wyraziła niezadowolenie z powodu zakończenia misji dobrej woli w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wyjaśnił, że w trakcie spotkania członkowie Zespołu próbowali wyjaśnić jakie oczekiwania w stosunku do WRDS ma strona społeczna, która ostatecznie oświadczyła, że oczekuje od pracodawcy prowadzenia dialogu. W związku z powyższym zaproponowano, aby pracodawca zorganizował spotkanie z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych działających w PAŻP, w celu analizy bieżących problemów i próby osiągniecia konsensusu. Dodał, że do takiego spotkania już doszło 21 lutego br.

Ustalenie porządku obrad XXX posiedzenia plenarnego WRDS

Prezydium zadecydowało, że plenarne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim odbędzie się w formule wideokonferencji 21 kwietnia br. Zostanie ono poświęcone w głównej mierze omówieniu przez stronę samorządową i rządową, organizacje pracodawców oraz związki zawodowe sytuacji związanej z napływem uchodźców, udzielonej im pomocy, wyzwań i problemów jakie przed wszystkimi stoją. Przedstawiona zostanie również informacja na temat bieżących prac związanych z Programem Regionalnym Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 oraz zaopiniowany Regionalny Plan Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2022 dla województwa mazowieckiego.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony