Aktualności

O ekologii, oświacie i tarczy antykryzysowej na Mazowszu

Kula ziemska, którą okrążają trzy strzałki symbolizujące recykling Autor: fot. pixabay.com

Konsultacje społeczne uchwały antysmogowej, gospodarka odpadami, oświata oraz tarcza antykryzysowa – to tematy poruszane podczas XXVII posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Podczas posiedzenia omówiono też ostatnie seminarium dotyczące projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027.

 – Efektem spotkania są bardzo cenne uwagi otrzymane w ramach konsultacji dokumentu. Udało się omówić wszystkie cele polityki, które będą objęte wsparciem – zauważył dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie dr Marcin Wajda. – Za ogromny sukces należy także uznać alokację, której wysokość jest zbliżona do tej w obecnej perspektywie finansowej, co niewątpliwie jest wynikiem podziału statystycznego. Ponadto Mazowsze regionalne będzie miało dostęp do środków z programu Polska Wschodnia.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyraził nadzieję, że – mimo problemów wynikających z relacji pomiędzy Polską a instytucjami europejskimi – zostaną uruchomione jak najszybciej środki zarówno z Krajowego Planu Odbudowy, jak i programów regionalnych.

Oddech dla Mazowsza

O drugiej turze konsultacji społecznych nowelizacji uchwały antysmogowej trwających do 2 listopada br. opowiedział dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie Marcin Podgórski. Omówił też aktualnie obowiązujące regulacje, planowane zmiany oraz proces konsultacji dokumentu:

– W pierwszym etapie konsultacji trwających od 1 lipca do 16 sierpnia br. wpłynęło ponad 5,5 tys. uwag, z których ponad 5,4 tys. uwzględniono w całości lub w części, co świadczy o dużym zaangażowaniu społeczeństwa w proces tworzenia prawa miejscowego – zaznaczył dyrektor Marcin Podgórski.

Wyjaśnił także na czym będą polegały główne zmiany i kogo przede wszystkim będą dotyczyły, zwracając szczególną uwagę na terminy wprowadzania w poszczególnych częściach województwa całkowitego zakazu palenia węglem kamiennym oraz regulacji dotyczących nowobudowanych budynków. Poinformował o wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i życie Mazowszan.

– Nowelizacja uchwały antysmogowej przede wszystkim ma poprawić jakość życia mieszkańców. W przyszłym roku prowadzona będzie duża kampania informacyjna, która uświadomi, jakie są przepisy prawa miejscowego dotyczące ochrony powietrza, najlepszych praktyk i rozwiązań w kierunku wprowadzania odnawialnych źródeł energii oraz źródeł ich finansowania – dodał dyrektor Podgórski.

O gospodarce odpadami

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim przyjęła stanowisko ws. gospodarki odpadami komunalnymi w województwie mazowieckim. Wskazała w nim na konieczność uporządkowania i usprawnienia obecnego systemu gospodarki odpadami.  Ma się do tego przyczynić m.in.:

  • zwiększenie odpowiedzialności producentów za wytwarzane opakowania
  • korzystanie z opakowań nadających się do recyklingu,
  • wsparcie rozwoju procesu recyklingu,
  • zatrzymanie nielegalnego importu odpadów
  • stworzenie gminom jak najlepszych warunków prawnych pozwalających na realizację zadań ustawowych w zakresie gospodarki odpadami.

Oświata w Polsce i na Mazowszu

Strona pracowników, strona pracodawców oraz strona samorządowa WRDS zwróciły się z prośbą o rozpoczęcie społecznej dyskusji, poprzedzonej opiniami ekspertów, na temat kondycji polskiej oświaty i jej unowocześnienia. Poparli działania zmierzające do poprawy warunków pracy i płacy nauczycieli oraz pozostałych pracowników oświaty bez zwiększania czasu pracy.

Przy tym jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć jednocześnie zapewnione finansowanie zwiększonych wynagrodzeń dla pracowników oświaty.

Tarcza antykryzysowa

Zwrócono też uwagę na problemy wynikające z rozliczania i kontroli wykorzystania świadczeń z tzw. Tarczy Antykryzysowej. Przyjęto też stanowisko w sprawie zadań dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Sytuacja kryzysowa nałożyła na dyrektorów WUP-ów szereg nowych zadań związanych z przyznawaniem, rozliczaniem i kontrolą wykorzystania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Konieczne są też odpowiednie warunki prawne i finansowe realizowanych zadań. Procedury powinny być uproszczone i ujednolicone, a sankcje – które obecnie przewidują zwrot całości dofinansowania w przypadku złożenia jednego ze wskazanych w przepisie oświadczeń niezgodnie ze stanem faktycznym – złagodzone. Ponadto obsługa zadań dyrektora WUP przewidzianych w ustawie (Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych) powinna mieć zapewnione odpowiednie finansowanie, które umożliwi sprawne rozliczanie i kontrolę przyznanej pomocy.

Nowi członkowie zespołu roboczego ds. rozwoju dialogu

WRDS podjęła także uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie powołania Zespołu roboczego ds. rozwoju dialogu. Uwzględniła w niej w pracach zespołu nowych przedstawicieli strony samorządowej. Zespół wzbogacił się o wiedzę i doświadczenie Joanny Potockiej-Rak, starosty ciechanowskiego oraz Doroty Zmarzlak, wójta gminy Izabelin.

Federacja Przedsiębiorców Polskich

Po raz pierwszy w posiedzeniu plenarnym uczestniczyli przedstawiciele nowo włączonej do prac Rady strony pracodawców - Federacji Przedsiębiorców Polskich, którą reprezentował Tomasz Wojak, Magdalena Lewandowska oraz Eliza Misiecka.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony