Aktualności

Mazowsze w programie Polska Wschodnia 2021–2027

Autor: fot. arch. UMWM

O tym, jak Mazowsze skorzysta na przyłączeniu do programu Polska Wschodnia rozmawiano podczas kolejnego posiedzenie prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027

Informację na ten temat przedstawiła dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Wierzbicka. Opowiedziała o założeniach projektu programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027, o priorytetach oraz w co zostaną zainwestowane środki. Do tej pory z projektu Polska Wschodnia korzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W nowej perspektywie budżetowej dołączy do nich również część województwa mazowieckiego, a mianowicie NUTS-2 mazowiecki regionalny. Nowy program będzie koncentrował się na czterech głównych obszarach:

  • przedsiębiorczość i inwestycje,
  • energia i klimat,
  • spójna sieć transportowa oraz kapitał społeczny,
  • turystyka i usługi uzdrowiskowe.

Polska Wschodnia musi podołać wyzwaniom gospodarczym (tj. niski poziom przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności), środowiskowym (zwiększone zapotrzebowanie na energię), transportowym (niska dostępność transportowa: drogowa i kolejowa, słaba integracja z siecią dróg krajowych i autostrad), społecznym (depopulacja, starzejące się społeczeństwo, słaby dostęp do usług publicznych). Konsultacje programu, na który w sumie zabezpieczonych jest 2,5 mld euro z EFRR, potrwają do 8 kwietnia br. Szczegółowe informacje na temat samego projektu można znaleźć pod adresem www.PolskaWschodnia.gov.pl/konsultacje.

Praca zespołów roboczych

W spotkaniu uczestniczyli: przewodnicząca doraźnego zespołu roboczego ds. monitorowania skutków społeczno-gospodarczych pandemii SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego Monika Fedorczuk, wiceprzewodniczący Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia Wiesław Kołodziejski, przewodniczący Zespołu roboczego ds. gospodarki, pracy i rozwoju regionalnego Waldemar Dubiński, którzy podsumowali tegoroczną pracę swoich zespołów.

Monika Fedorczuk wskazała na problemy, z jakimi spotykają się obcokrajowcy na mazowieckim rynku pracy, szczególnie Ukraińcy, którzy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców wnioskujących o pobyt oraz zezwolenie na pracę. Wiesław Kołodziejski, w zastępstwie przewodniczącej Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia Longiny Kaczmarskiej, zarekomendował przyjęcie przez WRDS stanowiska w sprawie problemów i zaniedbań w ochronie zdrowia, jakie ujawniły się szczególnie w okresie epidemii w Polsce. Stanowisko w tej sprawie na ostatnim posiedzeniu przyjęła strona pracowników, strona pracodawców oraz strona samorządowa Zespołu roboczego ds. ochrony zdrowia. Natomiast Waldemar Dubiński zwrócił szczególną uwagę na problemy wynikające z pandemii, z jakimi muszą się mierzyć spółki, których właścicielem jest lub posiada w nich udziały Samorząd Województwa Mazowieckiego. Opowiedział zarówno o problemach spółek transportowych, jak i szpitali, rekomendując WRDS zajęcie się szczególnie problemami portu lotniczego w Modlinie oraz placówek oferujących pomoc psychiatryczną dla dzieci i młodzieży.

Sprawy bieżące

Przewodniczący WRDS Robert Składowski przedstawił członkom prezydium informacje o bieżących pracach dotyczących podejmowanych w trybie głosowania korespondencyjnego uchwał, wpływających wniosków oraz spraw do WRDS. Natomiast przedstawiciel Konfederacji Lewiatan Łukasz Łuka zwrócił się z prośbą o przyjrzenie się przez WRDS zapisom projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz ustawy Prawo telekomunikacyjne.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony