Aktualności - współpraca zagraniczna

Z myślą o Europejczykach

Autor: Fot. Roman Adamczyk

O zdrowiu mieszkańców i zmianach klimatycznych rozmawiano podczas 157. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (KR).W wydarzeniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

Emisja gazów cieplarnianych

W trakcie ETRiM odbywa się szereg imprez towarzyszących wydarzeniu, m.in. wspólnie z Saksonią Anhalt zorganizowane zostało seminarium poświęcone transformacji regionów motoryzacyjnych.

Zwrócono uwagę m.in.na konieczność radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zdecydowane działania potrzebne są zwłaszcza w transporcie drogowym, którego wysoki udział w emisjach nie został do tej pory ograniczony w sposób zrównoważony. Decyzja o zakazie rejestracji konwencjonalnych pojazdów napędzanych benzyną i olejem napędowym w całej UE począwszy od 2035 r. została podjęta w interesie zrównoważonego rozwoju. Jeżeli chodzi o otwartość technologiczną, ważne jest, aby silniki zasilane neutralnymi dla klimatu e-paliwami mogły być nadal zatwierdzane po tej dacie.

Zmiana klimatu

Podczas sesji plenarnej dyskutowano m.in. o „Roli władz szczebla niższego niż krajowy w umożliwianiu realizacji ambitnych celów klimatycznych”.

Wyrażono zaniepokojenie w związku z tym, że rok 2023 charakteryzował się w wymiarze globalnym najcieplejszym latem w historii. Wiele regionów i miast doświadczyło bezprecedensowych temperatur i ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Miały one niszczycielski wpływ na społeczności i ekosystemy naturalne. Zaznaczono, że wszelkie opóźnienia we wdrażaniu skutecznych środków łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej spotęgują ryzyko klimatyczne. Doprowadzi to do m.in. większej utraty różnorodności biologicznej i zagrożeń dla zdrowia.

Podejmowane działania muszą zmierzać do stworzenia dodatkowych zielonych miejsc pracy i ożywienia lokalnych gospodarek, zwłaszcza w regionach górniczych i o wysokiej emisji dwutlenku węgla. Zauważono, że inwestowanie w lokalne działania w dziedzinie klimatu doprowadzi do stworzenia zielonych miejsc pracy, ożywienia gospodarek lokalnych, zmniejszenia stopy bezrobocia oraz do budowania zdrowszych społeczności.

Zdrowie mieszkańców

W debacie na temat Unii Zdrowotnej dla Europy i jej regionów wzięła udział Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Pierwsze inicjatywy na rzecz Europejskiej Unii Zdrowotnej zostały zainicjowane przez Komisję Europejską w listopadzie 2020 r. Ich celem było zwiększenie gotowości UE w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz wzmocnienie reagowania kryzysowego najważniejszych agencji UE w oparciu o wnioski wyciągnięte z pandemii COVID-19. Inicjatywy obejmowały trzy akty ustawodawcze: jeden dotyczył poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia, drugi – nowych mandatów Europejskiej Agencji Leków (EMA), a trzeci – Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Uzupełnieniem Unii Zdrowotnej stał się Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA). Wnioski w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia i pakietu farmaceutycznego wprowadziły nowe elementy do ogólnej architektury Europejskiej Unii Zdrowotnej.

Komitet Regionów apeluje do większego uznania roli władz lokalnych i regionalnych w zarządzaniu systemami opieki zdrowotnej oraz do większego zaangażowania miast i regionów w procesy decyzyjne na szczeblu unijnym i krajowym.

Komitet Regionów za unijnym „paszportem zdrowotnym”

Zdaniem KR transgraniczna opieka zdrowotna powinna być łatwiej dostępna. Zaniepokojony stanem zdrowia psychicznego oczekuje realnej strategii przeciwdziałania tej cichej pandemii. Ponadto KR jest gotów wnieść wkład w przyszłe przepisy dotyczące zrównoważonych systemów żywnościowych i chce wykorzystać swoją wiedzę, aby pomóc Unii Europejskiej nadać priorytet lokalnym i zdrowym produktom.

Pomoc Ukrainie

Dyskutowano również o wsparciu władz lokalnych i regionalnych dla Ukrainy. W opinii „Rola miast i regionów UE w odbudowie Ukrainy” KR stwierdził, że odbudowa Ukrainy jest koniecznością europejską i moralnym obowiązkiem. Będzie ona wymagała zarówno dodatkowych zasobów wykraczających poza obecne wieloletnie ramy finansowe UE (WRF), jak i wdrożenia podejścia oddolnego z udziałem ukraińskich i unijnych władz lokalnych i regionalnych. KR szczegółowo przedstawił swoją opinię na temat roli miast i regionów w procesie odbudowy i zaapelował do ukierunkowanego wsparcia ze strony UE w celu wzmocnienia zdolności ukraińskich władz lokalnych i ich stowarzyszeń.

Od pierwszego dnia wojny UE zdecydowanie potępiała inwazję, nałożyła sankcje na Rosję i wspierała Ukrainę wszelkimi możliwymi środkami. Państwa członkowskie UE, regiony, miasta i społeczności lokalne wykazały solidarność z narodem ukraińskim, przyjmując miliony przesiedlonych osób i udzielając pomocy humanitarnej, a także finansowej i materialnej. UE i jej partnerzy międzynarodowi zaczęli opracowywać zasady i strukturę odbudowy Ukrainy, co będzie wymagało mobilizacji ogromnych zasobów i wspólnych wysiłków.

Oprócz uruchomienia dostępnych instrumentów w celu wsparcia ukraińskich przesiedleńców KR uruchomił Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy. Stał się on platformą wymiany dobrych praktyk i koordynacji. KR udostępnił własną sieć i działał jako pomost, łącząc władze lokalne i ich stowarzyszenia z zainteresowanymi stronami. Głównym celem utworzenia sojuszu jest koordynacja wspólnych wysiłków miast i regionów UE na rzecz wspierania zrównoważonej odbudowy Ukrainy. Ułatwia dostarczanie wiedzy fachowej oraz pomocy technicznej ukraińskim miastom i regionom. Spotkania na szczeblu politycznym odbywają się dwa razy w roku, a robocze co miesiąc.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony