Aktualności - współpraca zagraniczna

Przyszłość wspólnej polityki rolnej

Marszałek Adam Struzik na posiedzeniu Komitetu Regionów w Brukseli Autor: fot. Roman Adamczyk

Marszałek Adam Struzik uczestniczył w 226. posiedzeniu prezydium i 161. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (KR).

Członkowie Komitetu Regionów debatowali nad wspólną polityką rolną, regionalnymi ekosystemami innowacji i zrównoważoną gospodarką wodną. Wręczono też nagrody w konkursie Europejski Region Przedsiębiorczości 2024. Województwo mazowieckie zostało docenione za budowanie przedsiębiorczego i innowacyjnego regionu oraz tworzenie przyjaznego otoczenia biznesowego dla mazowieckich firm. Piszemy o tym w artykule „Mazowsze z nagrodą Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości”.

Strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa po 2027 r.

Jak zaznaczyli członkowie Komitetu Regionów (KR), obecnie realizowana wspólna polityka rolna nie osiągnęła swoich celów, ponieważ nie uwzględniała kluczowych czynników, takich jak m.in. wojna w Ukrainie, spadek rentowności rolnictwa, niestabilność rynków oraz wzrost kosztów produkcji (w tym energii). Nie jest też w pełni spójna z celami UE w obszarze rolnictwa ekologicznego, założeniami Zielonego Ładu, a także strategii UE „Od pola do stołu”.

Europejscy rolnicy borykają się z różnymi wyzwaniami i obawami. Uproszczenie polityki rolnej, dostosowanie jej do obecnych realiów, a także zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, przy jednoczesnym priorytecie, jakim jest ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu, są jednymi z kluczowych działań Komisji Europejskiej.

Zdaniem członków KR, przyszła WPR 2027+ powinna zapewnić wsparcie rolnictwa z poszanowaniem środowiska, umożliwić wykorzystanie wiedzy i innowacji w tym sektorze, stworzyć zrównoważony system zapewniający konsumentom bezpieczeństwo żywnościowe. Ma także zagwarantować wszystkim zaangażowanym w produkcję, przetwarzanie i dystrybucję żywności sprawiedliwe zyski.

Perspektywy dla rolników

Członkowie Komitetu Regionów odnieśli się do aktualnych protestów rolników. Podkreślili, że głównym problemem rolnictwa jest spadek poziomu przychodów, biurokracja i obecne reguły WPR. Szacuje się, że żywność sprzedawana w marketach zdrożała o 30 proc. Jednak rolnicy sprzedają swoje produkty żywnościowe po tej samej, a często niższej niż przed podwyżkami, cenie. Utrata dochodów oraz zwiększenie wymogów formalnych i zobowiązań wywołuje frustrację i niezadowolenie rolników.

Postuluje się, aby przekształcić WPR w sprawiedliwą, zrównoważoną i opartą na solidarności politykę rolną z korzyścią dla rolników, regionów, konsumentów i obywateli.

Plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym

Zmniejszenie wykorzystania zasobów i przejście UE na gospodarkę o obiegu zamkniętym będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jej celem jest ograniczenie liczby odpadów i promowanie ponownego wykorzystania materiałów.

Komitet Regionów przyjął opinię „Rola władz lokalnych i regionalnych w przechodzeniu na gospodarkę o obiegu zamkniętym”. Zaznaczono, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest trudniejsze, gdy nie angażuje się władz lokalnych i regionalnych w krajowe procesy decyzyjne dotyczące ponownego wykorzystania zasobów materialnych oraz łagodzenia zmian klimatu. Podkreślono również, że zapobieganie powstawaniu odpadów i zrównoważone gospodarowanie nimi ma duże znaczenie dla zmniejszenia pogłębiającej się nierówności i niesprawiedliwości środowiskowej na świecie.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony