Aktualności - współpraca zagraniczna
Z wizytą w mieście Filipa de Girarda
Ożywieniu relacji Mazowsza z partnerskim regionem Ile-de-France służyła wizyta delegacji Ambasady Francji w Żyrardowie oraz spotkanie z delegacją województwa mazowieckiego i przedstawicielami władz miasta.
O możliwość wspólnego z marszałkiem Adamem Struzikiem zwiedzenia Żyrardowa „miejsca wysoce symbolicznego dla aktywności przemysłu francuskiego w Polsce” zwrócił się ambasador Etienne de Poncins po spotkaniu w maju tego roku. Żyrardów ma z bowiem z Francją związki szczególne: swoje początki i rozwój przemysłowy zawdzięcza francuskiemu pionierowi przemysłu lniarskiego – Filipowi de Girard.
Wizyta w Żyrardowie
Oprócz Marszałka Województwa Mazowieckiego w skład delegacji Mazowsza wchodzili także: dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Żyrardowie Grzegorz Dobrowolski oraz Edyta Gruszka z Wydziału Współpracy z Zagranicą w Kancelarii Marszałka. Ze strony ambasady Francji oprócz ambasadora Etienne de Poncins w spotkaniu uczestniczyła także specjalista w kancelarii politycznej Manon Picot. W skład miejscowej delegacji poza Prezydentem Miasta Żyrardowa Lucjanem Krzysztofem Chrzanowskim weszli: dyrektor Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju Urzędu Miasta Żyrardowa Jacek Grzonkowski, dyrektor Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie Jacek Czubak oraz dyrektor Centrum Kultury w Żyrardowie Łukasz Kasperczyk.
Po spotkaniu w Urzędzie Miasta Żyrardowa i obiedzie goście wspólnie zwiedzali z przewodnikiem wybrane obiekty miasta.
Łączy nas wiele
Faktów łączących Mazowsze z Francją jest wiele, jak choćby warszawskie korzenie rodziny inżyniera André Citroëna, czy historyczne ślady obecności Napoleona Bonaparte w niektórych mazowieckich miejscowościach, które znalazły się na jego szlaku bojowym: Ostrołęka, Pułtusk, czy Opinogóra.
Warto też wspomnieć o podejmowanych w ramach ożywienia współpracy inicjatywach, jak pierwsze od wielu lat spotkanie robocze podczas Forum Polska – Francja – Ukraina w Rzeszowie, na którym postanowiono o wspólnym udziale w projektach i spotkaniu „na wysokim szczeblu” przy okazji konferencji „Rebuild Ukraine” w Warszawie.
Razem dla przyszłości
We wspólną przyszłość wybiega wspólny projekt „Budować mosty. Młodzież w działaniu na rzecz pokoju”, w którym partnerami są, poza Ile-de-France i Mazowszem, Kraj Związkowy Brandenburgia i Obwód Kijowski.
Projekt został zgłoszony w ramach priorytetu tematycznego „Edukacja dla pokoju i pamięci”. Jego celem jest zaangażowanie młodych ludzi (w wieku 18-28 lat) w dyskusję nad metodami, które mogliby, bazując na bolesnych doświadczeniach II wojny światowej i w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie, wprowadzić w swoim otoczeniu w życie, aby utrwalić pokój i być liderami odnowy myślenia i postaw w społeczeństwach europejskich.