Aktualności - współpraca zagraniczna

Priorytety UE na 2023 r.

Marszałek Struzik na posiedzeniu komisji UE Autor: fot. Mateusz Gieryga

Marszałek Adam Struzik uczestniczył w posiedzeniach 216. Prezydium i 153. Sesji Plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów.

Omawiano m.in. sprawy bieżące, budżet. Dyskutowano o priorytetach Komisji Europejskiej na 2023 rok, realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz Europejskim Roku Umiejętności 2023.

Priorytety UE na 2023 r.

Komisja Europejska (KE) i Komitet Regionów (KR) ściśle współpracują w zakresie lepszego stanowienia prawa za pośrednictwem europejskiego systemu analiz strategicznych i politycznych.

Zasygnalizowano potrzebę szerszego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w kształtowanie polityki UE. Zostaną opracowane konkretne propozycje, które będą określać sposób realizacji działań szczebla niższego niż krajowy.

Przyjęto też rezolucję dotyczącą reakcji miast i regionów na kryzys energetyczny związany z agresją Rosji wobec Ukrainy i inflacją. Wskazano na potrzebę utworzenia europejskiej unii energetycznej, która ma zagwarantować wszystkim Europejczykom równy i swobodny dostęp do energii elektrycznej po przystępnej cenie. Wyrażono potrzebę dalszego pogłębiania współpracy między państwami członkowskimi w kwestii gospodarowania energią.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Agendę 2030 i jej 17 celów zrównoważonego rozwoju. Program transformacji ma uniwersalny charakter i obejmuje wszystkie obszary polityki. Celem jest eliminacja ubóstwa i zapewnienie dobrobytu w taki sposób, by nikogo nie pozostawić w tyle.

Cel: zrównoważony rozwój

Rok 2023 upłynie w dużej mierze pod znakiem europejskiego dążenia do zrównoważonego rozwoju. W lipcu odbędzie się coroczne forum polityczne, podczas którego poszczególne kraje przedstawią swoje działania w tym obszarze.

We wrześniu zaś zorganizowany będzie szczyt w sprawie realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Szacuje się, że 65% z zadań realizowanych w ramach celów zrównoważonego rozwoju nie może zostać wykonanych bez udziału władz lokalnych i regionalnych.

Rok 2023 ogłoszono Europejskim Rokiem Umiejętności

Aktualnie występuje duży niedobór siły roboczej w Europie. Dlatego dyskusja dotyczyła m.in. lepszego ukierunkowania szkoleń i podnoszenia kwalifikacji. Nowe podejście będzie opierać się na współpracy z przedsiębiorstwami, które mają sprecyzować oczekiwania i wachlarz potrzebnych umiejętności.

Unia inwestuje w ludzi

Głównym instrumentem UE służącym inwestowaniu w ludzi jest Europejski Fundusz Społeczny Plus. Do innych źródeł finansowania należy Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, który wspomaga reformy i inwestycje państw członkowskich również w dziedzinie umiejętności i zatrudnienia. Program „Cyfrowa Europa” wspiera rozwój zaawansowanych umiejętności cyfrowych oraz współpracę między państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami w zakresie umiejętności cyfrowych i zatrudnienia. Program Erasmus+ sprzyja między innymi rozwojowi osobistemu i zawodowemu osób uczących się, kadry i instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego oraz pomaga uczelniom rozpowszechniać stosowanie mikro poświadczeń. Dalsze wsparcie UE na rzecz rozwoju umiejętności pochodzi z programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, programu InvestEU i Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla zwalnianych pracowników.

Spotkanie polskiej delegacji do KR

Dodatkowo przed sesją plenarną odbyło się spotkanie polskiej delegacji do KR. Podkreślono na nim potrzebę zacieśnienia współpracy z rumuńską delegacją. Określono główne obszary tj.: relacja rząd-samorząd, przyszłość polityki spójności, udział samorządów lokalnych i regionalnych w osiąganiu celów Zielonego Ładu oraz kwestia dysproporcji dopłat bezpośrednich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej pomiędzy poszczególnymi członkami UE. Delegacja polska przyjęła także Stanowisko wyrażające swoje poparcie dla Rumunii i Bułgarii do przystąpienia do strefy Schengen. Przed kolejną sesją odbędzie się wspólne spotkanie delegacji polskiej i rumuńskiej.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony