Inteligentna specjalizacja

Obszary inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego

Inteligentna Specjalizacja Autor: fot. Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza do 2030 roku (broszura informacyjna)

Inteligentna specjalizacja województwa mazowieckiego została określona w załączniku do Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2030 roku.

Założenia inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego wynikają z Przewodnika Strategii Badań i Innowacji na rzecz inteligentnej specjalizacji. Inteligentna specjalizacja jest narzędziem programowania polityki innowacyjności, jednak strategiczne podejście opierające się na partycypacji i koncentracji zasobów może być wykorzystane także w innych obszarach, takich jak rozwój zrównoważony, rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu, transformacja w kierunku Przemysłu 4.0 lub gospodarki o obiegu zamkniętym.

Inteligentna specjalizacja województwa mazowieckiego zakłada możliwość identyfikacji nowych nisz rozwojowych w dowolnym momencie realizacji strategii. Specjalizacja opiera się na czterech obszarach tematycznych, w oparciu o które organizowany jest proces przedsiębiorczego odkrywania. Obszary określone w Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2030 roku to:

  • bezpieczna żywność,
  • inteligentne systemy w przemyśle i infrastrukturze,
  • nowoczesny ekosystem biznesowy,
  • wysoka jakość życia.

Dla każdego obszaru określono zakładane efekty gospodarcze i oczekiwane rezultaty projektów oraz wskazano przykładowe technologie wspierające dany obszar. Powyższe elementy mogą posłużyć do formułowania kryteriów oceny projektów w instrumentach opartych na inteligentnej specjalizacji.

Proces przedsiębiorczego odkrywania prowadzi do doprecyzowania obszarów specjalizacji poprzez identyfikację nisz rozwojowych - szczegółowej tematyki przedsięwzięć wymagających wsparcia. W zależności od rodzaju podejmowanych działań oraz potrzeb identyfikowanych przez interesariuszy uczestniczących w procesie, nisze rozwojowe mogą być ujmowane w formę dokumentów kierunkowych, takich jak wykaz priorytetowych kierunków badań, wykaz kluczowych kompetencji lub kierunków kształcenia zawodowego, mapy potrzeb w zakresie infrastruktury badawczej, mapy potrzeb w zakresie inwestycji zagranicznych i inne.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony