Inteligentna specjalizacja

Koncepcja inteligentnej specjalizacji

Autor: fot. Plan Komunikacji RIS

Inteligentna specjalizacja to koncepcja oparta na założeniu, że dzięki koncentracji zasobów wiedzy i nakierowaniu ich na ograniczoną liczbę priorytetowych działań gospodarczych kraje i regiony zyskają i utrzymają przewagę konkurencyjną w światowej gospodarce.

Wdrożenie strategii inteligentnej specjalizacji (RIS) było warunkiem ex ante przyznania środków funduszy strukturalnych na wsparcie projektów w zakresie badań, rozwoju i innowacyjności (pierwszy cel tematyczny) w latach 2014–2020. Regiony wspierające tego typu projekty w ramach programów operacyjnych musiały udowodnić posiadanie strategii na rzecz inteligentnej specjalizacji. W przypadku województwa mazowieckiego była to Regionalna Strategia Innowacji dla Mazowsza do 2020 roku.

W latach 2021–2027 wzrosło znaczenie procesu przedsiębiorczego odkrywania. Środki funduszy UE na badania, innowacje, rozwój przedsiębiorczości i cyfryzację zostały powiązane z kryteriami oceniającymi jakość zarządzania strategią inteligentnej specjalizacji. Tzw. warunek podstawowy weryfikuje ciągłość procesów związanych z przełożeniem koncepcji inteligentnej specjalizacji na realne działania. Spełnienie warunku podlega cyklicznej ocenie w całym okresie programowania.

Województwo mazowieckie stawia na zintegrowane podejście do współpracy gospodarczej. Wiąże się przede wszystkim z koniecznością efektywnej realizacji ustawowych zadań województwa w zakresie pobudzania aktywności gospodarczej, podnoszenia poziomu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki. Znalazło to odzwierciedlenie w Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r., jak również jest głównym celem Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2030 roku – regionalnej strategii inteligentnej specjalizacji.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony