Mazowsze serce Polski nr 12 (68)
O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu
Forum Rozwoju Mazowsza, remont Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach i rozstrzygniecie konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” – tym żyło Mazowsze w listopadzie.
13. Forum Rozwoju Mazowsza
Forum rozwoju Mazowsza to dobra okazja, by mówić o potencjale i konkurencyjności Mazowsza, transformacji energetycznej i jej wpływie na rozwój regionów oraz edukacji na miarę wyzwań przyszłości.
Wielkie święto Funduszy Europejskich za nami! A najlepsze jego podsumowanie to „Fenomen Unii Europejskiej”.
– Członkostwo w Unii Europejskiej to nie tylko wielomiliardowe wsparcie czy udogodnienia w codziennym życiu, podróżowaniu, rozwoju biznesu i sektora naukowego. To również, a może przede wszystkim wspólnota wartości. Demokracja, wolność, poszanowanie praw i godności człowieka, równość i praworządność. Nie są to abstrakcyjne pojęcia, lecz gwarant naszego bezpieczeństwa – podkreślił Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik (klub radnych PSL) w trakcie wystąpienia podkreślał rolę UE w rozwoju Mazowsza.
Nowe ambulanse
Aż 161 nowych karetek trafiło na Mazowsze, dzięki wsparciu UE. Pojazdy o wartości ponad 90 mln zł sfinansowano, dzięki realizacji największego w Europie projektu covidowego.
LICZBA MIESIĄCA
Blisko 5 000 inwestycji dofinansował w 2023 r. sejmik Mazowsza.
Uwaga, odjazd!
Koleje Mazowieckie przygotowały nowy roczny rozkład jazdy. Zmiany związane są z pracami prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe i obowiązują od 10 grudnia.
Złoty Lajk
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zdobył Złotego Lajka za angażujące strategie komunikacyjne dla mieszkańców na poziomie regionalnym. Nagrodę odebrała Marta Milewska, zastępca dyrektora ds. komunikacji zewnętrznej w Kancelarii Marszałka.
Szkoła jak nowa!
Szkoła Muzyczna im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach przeszła kompleksowy remont. Pomogły środki z sejmiku Mazowsza – prawie 2,3 mln zł. Teraz jest to nowoczesny budynek, który z pewnością będzie służył przez długie lata.
Wolontariusze nagrodzeni!
W tegorocznej edycji „Mazowieckich Barw Wolontariatu” wyłoniono 7 laureatów i wyróżniono 7 osób. Jury wskazało zwycięzców w czterech kategoriach: wolontariat młodzieży, dorosłych, seniorów oraz w kategorii specjalnej – pomoc Ukrainie. Kategorie podzielone były na wolontariat indywidualny i grupowy. Wręczono także „Nagrodę mieszkańców Mazowsza”. Więcej na mazovia.pl
KALEJDOSKOP
Ponad 200 obiektów sportowych w gminach i powiatach dofinansował Sejmik Województwa Mazowieckiego.
49 uczniów z mazowieckich szkół wśród finalistów X edycji projektu „Matura na 100 procent”.
Blisko 5700 adopcji dokonano na Mazowszu od 2012 r.
Bezpieczni na drodze
Na II Mareckim Forum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (wydarzenie pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego) obok dyskusji nie zabrakło także interaktywnych elementów. Dzieci i młodzież mieli okazję skorzystać m.in. z mobilnego miasteczka drogowego.
Rolnik Roku
Jarosław Drogosz z Szymak (pow. płoński) zdobył tytuł „Rolnika Roku” województwa mazowieckiego.
Nowe miasta na Mazowszu
Od 1 stycznia 2024 r. na mapie Polski pojawi się ponad 30 nowych miast – aż 11 z nich na Mazowszu! Prawa miejskie uzyskają: Maciejowice, Głowaczów, Magnuszew, Ciepielów, Sienno, Dobre, Siennica, Osieck, Gielniów, Odrzywół oraz Przytyk.
CYTAT MIESIĄCA
Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa (klub PSL)
Poprawa sytuacji w ochronie zdrowia, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz ochrona klimatu i środowiska – to kluczowe wyzwania na najbliższy rok. Nieustannie inwestujemy w sprzęt, aparaturę w naszych szpitalach, tak by była jak najnowocześniejsza. Ale przede wszystkim trzeba zlikwidować kolejki. Nie może być tak, że gdy już zidentyfikujemy problemy depresyjne dziecka, to będzie ono czekać na wizytę u psychiatry rok albo dłużej. Musimy także znaleźć receptę na to, jak reagować na zmiany klimatu.