Mazowsze serce Polski nr 12 (68)
Nagrody Marszałka wręczone
Poznaliśmy laureatów XXIV edycji Nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego, których działalność promuje nasz region.
Gala wręczenia nagród odbyła się 27 listopada 2023 r. w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego w Karolinie, który wspólnie z zespołem Kombii uświetnił uroczystość. Statuetki wyróżnionym wręczyli marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska (oboje z klubu PSL).
Jak zauważył marszałek Adam Struzik, nagrody są gestem podziękowania dla ludzi zwykłych i niezwykłych jednocześnie.
– Oni swoim życiem, pracą, często nietuzinkowymi projektami powodują, że Mazowsze jest bardzo bogate. Przez 24 lata nagrodziliśmy już blisko ćwierć tysiąca osób i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju naszego ukochanego Mazowsza. To nasza najlepsza wizytówka – podsumował marszałek.
Barbara Gizińska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłonnie Lackiej, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Jabłonna Lacka „Jabłoń”. Z jej inicjatywy w 1989 r. powstał Klub Seniora, z którego członków został stworzony Zespół Ludowy „Jabłoniacy”.
Rafał Olbiński – malarz, ilustrator, plakacista. Ma na koncie dziesiątki wystaw i setki nagród. Jego prace są wystawiane w prestiżowych galeriach i muzeach, a także gromadzone przez kolekcjonerów z całego świata.
Aleksandra Głowacka – wieloletnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach, przewodnicząca sannickiego Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, współorganizatorka koncertów chopinowskich połączonych z poezją.
Klub Seniora przy Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie – miejsce spotkań, aktywizacji i integracji seniorów, które powstało 2016 r. Seniorzy biorą udział w warsztatach, wycieczkach i potańcówkach. Przy klubie powstał zespół „Chwilo trwaj”.
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Krzynowłoga Mała, które od 2017 r. prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Krzynowłogi Małej – większość muzyków orkiestry to dzieci i młodzież, którzy są muzycznymi ambasadorami gminy. Orkiestra ma bardzo zróżnicowany repertuar – od utworów patriotycznych i kościelnych, po muzykę filmową.
Sabina Malinowska – wieloletnia wicedyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Biblioteki i Książki.
Parafia św. Jana Klimaka w Warszawie na wolskim cmentarzu prawosławnym to historyczna świątynia z początku XX w. Inicjuje i wspiera różnorodne formy kontaktów międzykulturowych.
Władysław Szeląg – prezes Towarzystwa im. Szembeków, popularyzator wiedzy o tej zasłużonej dla Polski warszawskiej rodzinie. Zorganizował wiele wykładów, sesji naukowych, wystaw i konferencji przybliżających dokonania poszczególnych członków tej rodziny.
Formacja taneczna Avocado – zespół działający przy Węgrowskim Ośrodku Kultury od prawie 25 lat. Wielokrotni mistrzowie Polski, Europy i świata w tańcu jazz i modern World Artistic Dance Federation. Obecnie grupa liczy 100 tancerzy.
Chór Gaudium Canti z Szydłowca – trzygłosowy kameralny zespół. Repertuar obejmuje m.in. muzykę sakralną, tradycyjne kolędy i pastorałki, pieśni narodowe i ludowe, muzykę współczesną oraz utwory popularne.