Mazowsze serce Polski nr 11 (67)
Podsłuchane, podpatrzone
...a w nim m.in. o kolejnych MazoPorankach, oraz: ciekawostki z Mazowsza, zdaniem radnych, kalendarium.
Mazowsze jak z filmu
Jesienią ruszyła kolejna ramówka MazoPoranków. Od listopada przez kolejnych 5 sobót o godzinie 11.00 na fejsbukowym profilu Mazowsze serce Polski można oglądać transmisję na żywo. Tematem przewodnim będzie najciekawszy szlak turystyczny Mazowsze na Filmowo, który prezentuje ukochane przez polskich filmowców miejsca na Mazowszu. W programie ciekawi goście i wiele fantastycznych felietonów.
Ambasadorka młodych
Marcelina Maciąg, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, otrzymała tytuł Ambasadora Młodego Pokolenia – Wzór Godny Naśladowania. To najważniejszy konkurs dla młodzieży w dziedzinie aktywizacji społecznej. Gratulujemy!
Zdaniem radnych: 25 LAT SAMORZĄDU MAZOWSZA − fundusze unijne
Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub radnych KO)
Wejście Polski do Unii Europejskiej i fundusze europejskie pomogły zmienić Mazowsze. Dzięki środkom unijnym mogliśmy m.in. zmodernizować szpitale, kupić nowe pociągi, rozbudować lotnisko w Modlinie. Fundusze europejskie wpłynęły znacząco na rozwój gospodarki, nauki i kultury oraz poprawę jakości życia mieszkańców całego Mazowsza.
Izabela Ziątek, przewodnicząca Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego (klub radnych KO)
Reforma administracyjna sprzed 25 lat m.in. służyła uruchomieniu funduszy europejskich. Dzisiaj na poziomie regionów wdrażanych jest ponad 40% środków z polityki spójności. Fundusze unijne stanowią koło zamachowe dla polskiej gospodarki. Po wyborach 15 października stoimy u progu wyzwania polegającego na odblokowaniu i realizacji perspektywy finansowej UE na lata 2021–2027 oraz KPO.
KALENDARIUM
635 LAT TEMU
11 listopada 1386 r. Nasielsk otrzymał prawa miejskie.
174 LATA TEMU
7 listopada 1849 r. urodził się Józef Chełmoński, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy realistów.
130 LAT TEMU
21 listopada 1891 r. otwarto szpital psychiatryczny w Tworkach (dziś Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza).
71 LAT TEMU
6 listopada 1950 r. w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się pierwszy występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
65 LAT TEMU
W Sulejówku umiera Zofia Moraczewska, działaczka społeczna, jedna z pierwszych posłanek niepodległej Polski.